لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۳۴

خشونت های خانواده‌گی در نیمروز زنان را در تنگنا قرار داده است


تصویر آرشیف: یکی از زنان قربانی خشونت های خانواده گی در افغانستان

هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان در افغانستان امسال در حالی فرا رسیده است که شماری از زنان و فعالان حقوق زن در ولایت نیمروز میگویند که موارد خودکشی، قتل و طلاق در این ولایت به علت افزایش خشونت های خانواده گی بیشتر شده است.

بنفشه ۲۶ ساله باشنده ناحیه دوم شهر زرنج مرکز نیمروز است.
او به رادیو آزادی میگوید که خواهراش سمیرای ۱۹ ساله چند ماه پیش توسط داماد اش به اثر شکنجه و خشونت های خانواده گی جان داد.
بنفشه داستان این رویداد را اینگونه قصه کرد.

"خواهرم قربانی خشونت شد، خواهرم در اوایل دوره طالبان ٬روزهای نخست برگشت طالبان به قدر٬ نامزد شده بود و تقریبآ پنج شش ماه پیش بود که به دست شوهرش کشته شد، در طول دوره نامزدی اش ما آثار و علایم خشونت را در وجود اش میدیدم اما خواهرم به ما چیزی نمی گفت."

او در این مورد توضیحات بیشتری ارائه کرد:

"شبی با نامزد خود بیرون شد گفت میرویم‌ تفریح در حالیکه بنام تفریح بیرون شد خواهرم را لت و کوب کرده بود و زیر شکنجه های او جان باخت، متاسفانه وقتی که ما خبر شدیم او به شفاخانه رسیده بود و او پنج ماه حامله هم بود و داماد ما گفتن که خونریزی کرده و او را پیش داکتر بردیم وقتی ما به شفاخانه رفتیم داکتر گفت که وقت فوت شده بسیار متاثر شدیم از این واقعه."

فعالان مدنی همواره به خاطر حقوق زنان و دختران در افغانستان دادخواهی کرده اند٬ اما صدای آنان کمتر شنیده شده و در مواردی زیادی پس از تسلط طالبان به قدرت هیچ شنیده نشده است.
فعالان مدنی همواره به خاطر حقوق زنان و دختران در افغانستان دادخواهی کرده اند٬ اما صدای آنان کمتر شنیده شده و در مواردی زیادی پس از تسلط طالبان به قدرت هیچ شنیده نشده است.

فرشته ۳۲ ساله یک باشنده دیگر نیمروز نیز از مشکل مشابه سخن می گوید.
فرشته که در یک مکتب دخترانه در شهر زرنج معلم است به رادیو آزادی گفت که شش ماه پیش از شوهرش که سرباز قوماندانی امنیه نیمروز بود طلاق گرفت.

"علت جدا شدن من از زندگی علت اینکه من از شوهر خود جدا شدم خشونت بود چون من کار میکردم او یک نظامی بود بیکار شده بود،داخل خانه نشسته بود و همه چیز را من مهیا میکردم اما باز هم لت کوب ، سوزاندن، دشنام و در آخر هم جدایی."

شیرین یک باشنده دیگر شهر زرنج مرکز نیمروز میگوید که دختر همسایه شان حدود یک ماه پیش به علت ازدواج اجباری اقدام به خودکشی کرد.

یکی از فعالین مدنی در نیمروز: افزایش خشونت های خانواده گی بسته گی به عوامل مختلف از جمله فقر٬ بیکارشدن زنان و مسدود شدن نهاد های آموزشی دارد

" دختر بین ۱۵ الی ۱۷ سال بود، دلیل خودکشی اش ازدواج اجباری با یکی از طالب های که تازه آنجا قوماندان شده بود ، خانواده دختر بی بضاعت بود و پدرش کرایه کش(کارگر)بود دختر را اجبار کرده بود که با یک مردی محاسن سفید که تفاوت سنی اش تقریبآ بین ۲۴ تا ۲۵ سال بود نکاح کرده بود و دختر شب نکاح دست به خودکشی میزند. "

هر چند آمار و ارقام دقیقی در مورد قضایای خشونت در برابر زنان در نیمروز در دست نیست، اما حمیده فعال حقوق زن و کارمند سابق ریاست زنان نیمروز در نظام جمهوری مخلوع افغانستان به رادیو آزادی گفت که میزان خشونت در برابر زنان در این ولایت به دلایل مختلف بیشتر شده.

"از کار کشیدن خانم ها، بستن دروازه های مکاتب، پوهنتون ها و محروم کردن زنان از تمام عرصه ها نوعی واضح خشونت علیه زنان است اما آنچه که خشونت های فامیلی و خانوادگی است بسیار وحشتناک است در این آواخر، ما مواردی را داشتیم که در ۲۴ ساعت ۴ خانم دست به خودکشی زدند."

او افزود که حالا هیچ نهادی مختص برای داد خواهی و حل مشکلات زنان در نیمروز وجود ندارد.
همچنان رادیو آزادی خواست در این مورد نظر مسولان محلی طالبان را هم‌ بپرسد اما نه ریاست صحت عامه و نه هم اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان در نیمروز در این باره حاضر به ارائه معلومات نشدند.

XS
SM
MD
LG