لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۳۳

اعتراض خانواده‌های هشت فرد کشته از سوی طالبان در مزارشریف: عدالت می‌خواهیم


آرشیف

خانواده‌های هشت تنی که از سوی حکومت طالبان روز چهارشنبه به اتهام "بغاوت و اختطاف انسان" در مزار شریف کشته شدند، خواستار عدالت هستند.

اعضای این خانواده‌ها که امروز اجساد را به کابل انتقال داده و در مقابل دفتر معاونت سازمان ملل متحد، یوناما اعتراض کردند می‌گویند، همه کشته شده‌گان بی‌گناه هستند.

آنان می‌افزایند، تمام این افراد ملکی بودند و در ولایات مختلف شرکت‌های ساختمانی داشتند و هیچ نوع سابقه جرمی نداشتند.

عین‌الله یک عضو خانواده آنان امروز در کابل به رسانه‌ها گفت، نه‌تنها که انسان‌های بی‌گناه کشته شده‌اند، بلکه ادعای طالبان که آنان را "بغاوت‌گر و اختطاف کننده" گفته اند به حیثیت آنان و خانواده‌شان ضرر رسانده است.

آرشیف، دو طالب مسلح
آرشیف، دو طالب مسلح

عین‌الله می‌گوید: "این افراد به نام اختطاف‌گران و باغیان در رسانه‌ها مشهور شدند، این یک صدمه است که به حیثیت، شخصیت و شان آنان رسیده است. ما بخاطر اعاده حیثیت و شخصیت آنان امروز این‌جا جمع شده‌ایم که هم به ما ضرر رسیده و هم به شان و حیثیت شهیدان ضرر رسیده است، پس به همین خاطر مجبور شدیم که باید یک کاری بکنیم."

این هشت تن چهارشنبه گذشته در حومه حوزه هفتم امنیتی شهر مزار شریف از سوی نیروهای طالبان در یک عملیات نظامی کشته شدند.

سمندر یک عضو دیگر این خانواده نیز خواستار عدالت است: "خواست من این است که گناه این افراد معلوم شود که کدام گناه را مرتکب شدند، چرا این‌ها بنده خدا نبودند؟ چرا این جوانان را بی‌گناه به شهادت رساندند؟"

قوماندانی امنیه طالبان در بلخ چهارشنبه گذشته ادعا کرده بود که در یک عملیات در مزار شریف به گفته آنان ۸ تن از اختطاف‌گران و باغیان را کشته اند، اما وزارت داخله حکومت طالبان و قوماندانی امنیه طالبان در بلخ در پی اعتراض این خانواده‌ها برای وضاحت این مسئله پرسش‌های رادیو آزادی را جواب ندادند.

آرشیف، دو تن از افراد مسلح طالبان در روضه منسوب به حضرت علی در شهر مزارشریف
آرشیف، دو تن از افراد مسلح طالبان در روضه منسوب به حضرت علی در شهر مزارشریف

نظامیان طالبان پیش از این هم در ننگرهار، کندهار، کابل و کنر بالای مردم ملکی تیراندازی کرده و آنان را کشته اند.

هرچند طالبان پس از این حوادث تعهد کرده بودند که عاملین این رویدادها را بازداشت و به سزای‌شان می‌رسانند، اما تا کنون نتیجه چنین قضایایی با رسانه‌ها شریک ساخته نشده است.

XS
SM
MD
LG