لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۵۸

واشنگتن پست: جنگجویان شاخهٔ خراسان گروه داعش٬ رقیب اصلی طالبان اند


تصویر آرشیف: خانه یی در کابل که به گفته طالبان٬ افراد داعش در آن فعالیت های خود را انسجام می دادند.
تصویر آرشیف: خانه یی در کابل که به گفته طالبان٬ افراد داعش در آن فعالیت های خود را انسجام می دادند.

روزنامه واشنگتن پست

  • گروه دولت اسلامی مسئولیت بمبگذاری در مرکز شیعیان در شمال افغانستان را پذیرفت، عنوان گزارشی است که در روزنامه امریکایی واشنگتن پست چاپ شده.


مقام‌های طالبان گفتند که حمله روز شنبه به مرکز فرهنگی تبیان در مزار شریف مرکز ولایت بلخ یک کشته و به شمول خبرنگاران، هشت زخمی بر جای گذاشت.

اما برخی از نهاد‌های حامی رسانه‌ها گفته اند که در آن رویداد سه تن کشته شدند و شانزده تن دیگر زخم برداشتند.

در گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس که واشنگتن پست منتشرش کرده آمده که جنگجویان شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش رقیب اصلی طالبان اند و بارها شیعیان را هدف قرار داده اند.

در ادامه می خوانیم که پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، جنگجویان وابسته به داعش حمله‌هایشان را افزایش داده اند.

دو روز پیش از حمله بر مرکز تبیان، داعش مسئولیت حمله انتحاری در مزار شریف را پذیرفت که در آن داود مزمل والی حکومت طالبان در ولایت بلخ نیز کشته شد.

در ماه فبروری، طالبان گفتند که دو عضو کلیدی داعش را در افغانستان کشتند.

برخی از ناظران به این باورند که حمله‌های جنگجویان وابسته به داعش در مناطق مختلف افغانستان اطمینان بخشی طالبان مبنی بر برقراری امنیت در این کشور را زیر سوال می برد.

روزنامه امریکایی «هِل»

  • روزنامه امریکایی «هِل» نظر دو کارشناس را در مطلبی زیر عنوان « امریکا باید به وعده خود با متحدان افغان ها وفا کند»، منتشر کرده است.


در مطلب آمده که کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا هفته گذشته نخستین مجلس استماعیه اش در مورد خروج ایالات متحده از افغانستان در سال۲۰۲۱ را برگزار کرد.

نویسندگان مطلب گفته اند که قسمت اعظم بحث ها در باره وضعیت بیش از ۱۵۰ هزار افغان اختصاص یافت که سال های سال در کنار ایالات متحده در افغانستان ایستادند.

نویسندگان گفته اند که حکومت ایالات متحده آن ها را تنها گذاشت.

به اساس گزارش ها، شماری از نیروهای پیشین افغان از سوی طالبان کشته شده اند، برخی دیگر شان از افغانستان فرار کرده اند و در کشورهای مثل ایران در وضع بدی به سر می برند.

دو نویسنده مطلب چاپ شده در روزنامه «هل» پیشنهاد کرده اند که کانگرس و حکومت امریکا باید فورا با ایجاد و تمویل برنامه پایدار زمینه انتقال سریع متحدان افغان خود از داخل افغانستان را فراهم کنند.

XS
SM
MD
LG