لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۳۷

روز ملی خبرنگاران در افغانستان؛ نی: خشونت‌ها در برابر خبرنگاران در حال اوج گیری است


تصویر از رویداد خونین انفجار در گردهمایی خبرنگاران در ولایت بلخ که در آن دو تن از خبرنگاران کشته و به شمول خبرنگاران شانزده تن دیگر زخم برداشتند
تصویر از رویداد خونین انفجار در گردهمایی خبرنگاران در ولایت بلخ که در آن دو تن از خبرنگاران کشته و به شمول خبرنگاران شانزده تن دیگر زخم برداشتند

ادارۀ حمایت از رسانه های آزاد افغانستان، نی می گوید که خشونت ها در برابر خبرنگاران در حال اوج گیری است.

این اداره در بیانیه ای به مناسبت روز ملی خبرنگاران در افغانستان گفته است که خبرنگاری و کار رسانه ای در این کشور در حال وخیم شدن است.

در بیانیه به رویداد کشته شدن دو خبرنگار به اثر انفجار هفتۀ گذشته در ولایت بلخ اشاره شده.
در آن رویداد در مرکز فرهنگی تبیان در شهر مزار شریف شانزده تن دیگر هم زخمی شدند و مسولیتش را گروه دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفت.

نی در حالی از افزایش خشونت ها در برابر خبرنگاران در افغانستان سخن می زند که به گفته اش در حال حاضر سه خبرنگار در بازداشت طالبان اند.

ظریف کریمی، مسئول این اداره ناوقت روز جمعه بیست و ششم ماه حوت به رادیو آزادی بیشتر گفت:

"خیر الله پرهر در ولایت خوست، مرتضی بهبودی در ولایت کابل و قدرت الله نوری در پروان در بازداشت اند. هنوز اتهام وارد شده بر این سه خبرنگار از سوی مقامات حکومت روشن نشده است. بار ها خواسته ایم که به دوسیه های این خبرنگاران از مجرای کمیسیون تخطی رسانه ها رسیدگی شود. در صورتی که اتهام وارده بر آن ها مستند و مدلل است، می شود به ارگان های عدلی و قضایی راجع شود."

گزارش شده است که برخورد طالبان در بسیاری ازموارد با خبرنگاران خشن بوده است
گزارش شده است که برخورد طالبان در بسیاری ازموارد با خبرنگاران خشن بوده است

از تاریخ ۲۷ حوت سال ۱۳۹۲ تا حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان از روز ملی خبرنگاران با برگزاری مراسم ویژه در ولایت های مختلف گرامی داشت به عمل می آمد.

هرچند حکومت طالبان بسیاری از قوانین نظام پیشین و تجلیل از بسیاری از روز های ویژه را لغو کرده، روز ملی خبرنگاران را می پذیرد.

امسال برای تجلیل از روز ملی خبرنگاران از برگزاری برنامه های رسمی خبری نیست

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان ناوقت جمعه در صحبت با رادیو آزادی این روز را مهم خواند و گفت که برای حل مشکلات خبرنگاران از طریق کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای رسیدگی می کند.
اما او در مورد بازداشت سه خبرنگار چنین گفت:

"سه فرد بازداشت شده، بخاطر خبرنگاری بازداشت نشده اند. امارت اسلامی در زندان های خود هیچ کسی را ندارد که بخاطر فعالیت های خبرنگاری بازداشت شده باشد. کسانی را که شما نام می گیرید نیز بخاطر فعالیت رسانه ای بازداشت نشده اند، بل که دوسیه های شان جنبۀ جرمی دارد و به برخی ارگان ها ارتباط می گیرد که آن ها طبعاً تحقیق می کنند."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

کمیتۀ حفاظت از ژورنالیستان که مقر آن در نیویارک است، در اواخر ماه جنوری امسال از حکومت طالبان خواست که بازداشت خود سرانۀ خبرنگاران و کارمندان رسانه ها را متوقف کند.

این کمیته گفته است که از زمان حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، نقش گستردۀ ادارۀ استخبارات حکومت طالبان را در زمینۀ بدرفتاری با خبرنگاران و اذیت و آزار شان مستند سازی کرده است.

روز ملی خبرنگاران در افغانستان در حالی فرا رسیده است که به گفتۀ ادارۀ حمایت از رسانه های آزاد افغانستان ( نی) چالش‌های موجود بشمول مشکلات اقتصادی به بسته شدن شمار زیادی از رسانه‌ها انجامیده و صدها خبرنگار بیکار شده و کشور را ترک کرده‌اند.
این اداره از حاکمان کنونی افغانستان خواسته است که به فعالیت های رسانه‌ای و آزادی بیان در افغانستان احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG