لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۲۴

جایزه بهترین خبرنگار سال ۲۰۲۳ به سه خبرنگار بطور مشترک اهدا شد


سه خبرنگار که از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان جایزه بهترین خبرنگار سال ۲۰۲۳ را بطور مشترک به دست آوردند.
سه خبرنگار که از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان جایزه بهترین خبرنگار سال ۲۰۲۳ را بطور مشترک به دست آوردند.

مرکز خبرنگاران افغانستان (ای اف جه سی) به مناسبت روز ملی خبرنگاران، جایزه بهترین خبرنگار سال ۲۰۲۳ را به سه خبرنگار اهدا کرد.

مرجان وفا محمدی، یکی از خبرنگار افغان که به مناسبت روز ملی خبرنگاران، جایزه بهترین خبرنگار سال ۲۰۲۳ را از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان دریافت کرده‌است می گوید که گرفتن این جایزه می‌تواند راهی را برای زنانی که بی‌کار اند و از تحصیل مانده اند باز کند تا امید خود‌شان را از دست ندهند.

او پنج سال است که فعالیت رسانه‌یی دارد و پس از سقوط دولت جمهوری پیشین، هشت ماه بی‌کار بود و در این مدت با مشکلات اقتصادی و روحی فراوانی مواجه شد، اما حالا با دریافت این جایزه به کار خبرنگاری خود افتخار می‌کند.

مرجان می‌گوید: "خیلی خوشحالم که جایزۀ بهترین خبرنگار سال را گرفتم. این جایزه نه‌تنها برای من، بلکه برای همه خبرنگاران زن دست‌آورد خوبی است. بعد از این مسئولیت من در قبال زنان و خبرنگاران بیشتر شد. باید سخت کار کنم. در شرایطی‌که بیشتر زنان بی‌کار و دختران از تحصیل به دور هستند، باید به زنان انگیزه و امیدواری بدهم."

مرجان وفا محمدی همچنان به رادیو آزادی گفت که دسترسی همه خبرنگاران به ویژه زنان به اطلاعات محدود شده‌است: "ما اجازه نداریم در کنفرانس‌های خبری که همه مردان در آن حضور دارند شرکت کنیم، ما نمی‌توانیم برای اطلاع‌رسانی و تهیه گزارش به اطلاعات روزانه دسترسی پیدا کنیم، واقعاً کار برای خبرنگاران زن در این شرایط سخت است."

پیش از این حکومت طالبان این ادعاها را رد کرده و گفته اند که رسانه‌ها را با اهمیت، مهم و ضروری می‌داند و تأکید کرده که رسانه‌ها به نفع وطن و هموطنان کار بکنند.

رقابت سالانه بهترین خبرنگار سال از سال ۲۰۱۴ به این‌سو توسط مرکز خبرنگاران افغانستان برگزار می‌شود که در ۱۰ سال گذشته، ۱۷ خبرنگار افغان برنده این رقابت شده‌اند.

احمد قریشی، رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان به رادیو آزادی گفت که علی‌رغم محدودیت‌ها و چالش‌های پیش‌روی خبرنگاران زن در افغانستان، جایزه‌ی سالانه خبرنگاری به دو خبرنگار مرد و یک خبرنگار زن اهدا شد.

قریشی می‌افزاید: "با درنظرداشت مشکلات و محدودیت‌ها بر خبرنگاران زن در افغانستان، درخواست‌ها و کار خبرنگاران زن بطور جداگانه مورد بررسی قرار گرفت، مرجان وفا محمدی از رادیو کلید بیشترین امتیاز را بدست آورد. محمد یوسف حنیف از طلوع‌نیوز و محمد عارف یعقوبی از تلویزیون افغانستان انترنشنال نیز بیشترین امتیاز را بدست آوردند. به اساس تصمیم داوران برنامه این جایزه به گونه مشترک به سه خبرنگار اهدا شد."

پس از حاکمیت دوباره طالبان برای اولین بار، دو هفته قبل فدراسیون خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای افغانستان نیز به مینا حبیب یک خبرنگار زن تقدیرنامۀ "خبرنگار شجاع" را اعطا کردند.

مرجان وفا محمدی، محمد یوسف حنیف و محمد عارف یعقوبی در حالی جایزه بهترین خبرنگار سال را به خود اختصاص می‌دهند که بر اساس آمار دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان، نی، به دلیل محدودیت‌ها بر کار خبرنگاران در افغانستان ۹۶ درصد خبرنگاران زن و ۷۰ درصد از خبرنگاران مرد شغل خود را ترک کرده‌اند.

گفتنیست که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان هر از گاهی گزارش‌هایی مبنی بر وضع محدودیت بر پوشش صورت مجریان زن در تلویزیون‌ها، دشوار شدن دسترسی به اطلاعات و بازداشت و زندانی شدن خبرنگاران به نشر رسیده اند.

XS
SM
MD
LG