لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۴۷

نشریه میل آنلاین: شاخهٔ خراسان گروه داعش طالبان و امریکا را دشمن خود می‌شمارد


فرماندهان و رهبران طالبان میگویند که در برابر داعش جدآ مبارزه می کنند٬ اما داعش تا هنوز هم در افغانستان به حملات خود ادامه داده است.
فرماندهان و رهبران طالبان میگویند که در برابر داعش جدآ مبارزه می کنند٬ اما داعش تا هنوز هم در افغانستان به حملات خود ادامه داده است.

نشریه میل آنلاین

  • نشریه انترنتی میل آنلاین بریتانیا در شماره اخیر در مورد اظهارات یک مقام بلند رتبه نظامی امریکا نوشته است که در مورد حضور شاخه خراسان گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان سخن گفته بود.


قوماندان قوای مرکز امریکا جنرال مایکل کُریلا روز پنجشنبه گذشته به کانگرس گفته بود که شاخه خراسان گروه داعش شاید تا شش ماه دیگر این توانائی را پیدا کند که اتباع امریکا را در آسیا و اروپا هدف قرار بدهد.

به گفته او حملات این شاخه داعش که هدف نهائی آن حمله بر خاک امریکا میباشد ، میتواند صدها هزار امریکايی را متاثر بسازد.

شاخه خراسان گروه داعش آن بخش این گروه است که به نوشته روزنامه دیلی میل در افغانستان مستقراست و در پهلوی طالبان امریکا را هم دشمن میشمارد.

شاخه خراسان داعش گروه است که مسوولیت حمله ماه اگست سال ۲۰۲۱ بر میدان هوائی کابل را به عهده گرفت که در آن ۱۷۰ نفر ملکی افغان و ۱۳ سرباز امریکائی کشته شدند.

این گروه در سال ۲۰۲۲ هم حملات را بر اهداف مختلف از جمله مکاتب و مساجد در افغانستان انجام داد.

انستتوت اقتصاد و صلح در گزارش سالانه شاخص جهانی تروریزم که سه شنبه گذشته نشر شد نوشته که در سال ۲۰۲۲ در مناطق مختلف افغانستان شاخه خراسان گروه داعش دست کم ۱۴۱ حمله انجام داده که ۴۹۸ افغان درآن کشته شده .

جنرال کُریلا در سخنان خود گفت که تخمین فرماندهانش این است که شاخه خراسان گروه داعش می تواند در ظرف شش ماه بر علیه منافع امریکا در خارج از خاک افغانستان عملیات انجام بدهد.

طالبان هم گاه گاهی در مورد عملیات علیه هسته های داعش که آن را گروه خوارج می خوانند عملیات انجام میدهند.

در این عملیات ها در مورد کشته و دستگیر شدن بعضی افراد هم خبر داده میشود ، ولی مردم بعضا شکایت دارند که در چنین عملیات ها افراد بیگناه هدف قرار می گیرند.

روزنامه فرست پُست

  • روزنامه فرست پُست چاپ هندوستان در مورد دخالت طالبان در امور موسسات خیریه مطلبی را نشر کرده است.

در آغاز این مطلب می خوانیم که مشاور قانونی ماموریت افغانستان در ژنیو طالبان را به دخالت در کارهای موسسات خیریه متهم ساخته که بخاطر آن بعضی افغانها با کمبود مواد خوراکی رو به رو شده اند.

به نوشته روزنامه محب الله طیب در یک اجلاس ملل متحد در ژنیو گفته که طالبان بر سازمانهای غیر دولتی فشار وارد می کنند که خود را ثبت یا اجستر کنند و معلوماتی را ارايه نمایند که به دلیل آن زمینه برای دخالت طالبان در کارهای شان فراهم شده است.

او در مورد خراب شدن وضیعت بشری در افغانستان اظهار نگرانی کرده که به خاطر کمبود مواد خوراکی و طبی و خرابی هوا این حالت بدتر شده است.

قبل از این بعضی از سازمانهای دیگر هم طالبان را متهم کرده بودند که در امور آنها دخالت می کنند اما طالبان این اتهامات رد کرده و تاکید دارند که آنها برای موسساتی که به مردم کمک می کنند هر نو ع شرایط را فراهم ساخته اند.

XS
SM
MD
LG