لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۵

امیرخان متقی: فرصت فوق العادهٔ برای نزدیکی افغانستان با جهان به وجود آمده است


امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان می گوید که رهبران جدید افغانستان معتقد به گفتگو و تبادل نظر هستند اما به گفتۀ وی این اقدام باید از هر دو طرف انجام شود.

مولوی امیرخان متقی ، در مقالۀ گفته که فرصت فوق العاده برای آغاز نزدیکی بین افغانستان و جهان به وجود آمده است.

آقای متقی در این مقاله که روز پنجشنبه در وبسایت شبکۀ خبری الجزیره نشر شد افزوده که تحریم ها و فشارها ، اختلافات را حل نمی کند بلکه اعتماد متقابل در این راستا کارساز خواهد بود.

اما محمد اسحاق اتمر کارشناس و استاد پوهنتون مقیم جرمنی می گوید که طالبان باید نخست آنچه را که جهان و مردم افغانستان از آنها توقع دارند برآورده کنند:

محمد اسحاق اتمر: مردم افغانستان منتظر اقدامات مثبت برای بازگشایی مکاتب دختران و ایجاد زمینه های کار هستند

« جهان و مردم افغانستان امروز منتظر این هستند که طالبان یک قدمی مثبت ، در بازگشایی مکاتب دخترانه ، در تامین حقوق بشر بردارند و همچنان برای زدودن فقر اقتصادی و ایجاد کار و مشاغل برای مردم و ایجاد یک حکومت همه شمول و فراگیر که در آن تمام مردم صرف نظر از زبان ، قوم و ملیت خود را در آن بیبینند اقدام کنند.»

طالبان به دختران دانش آموز مکاتب ثانوی و لیسه اجازه نداده اند به صنوف درسی برگردند و در عین حال مانع حضور دختران در پوهنتون ها نیز شده اند
طالبان به دختران دانش آموز مکاتب ثانوی و لیسه اجازه نداده اند به صنوف درسی برگردند و در عین حال مانع حضور دختران در پوهنتون ها نیز شده اند

هیچ کشوری حکومت طالبان را هنوز به رسمیت نشناخته است اما شماری از دیپلمات های طالبان در سفارت های افغانستان در برخی از کشور ها از جمله پاکستان ، ایران و روسیه حضور دارند.

این درحالیست که سال تعلیمی ۱۴۰۲ خورشیدی در افغانستان بدون حضور دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم مکتب در هفتۀ جاری آغاز شد.

ادامۀ بسته ماندن مکتب های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان ، انتقاد هایی را در داخل و بیرون این کشور به دنبال داشته است.

در تازه ترین انتقاد های جهانی از این اقدام طالبان ، انور ابراهیم صدراعظم مالیزیا پس از دیدار با سرمنشی سازمان همکاری اسلامی در شهر جدۀ عربستان سعودی گفت که طالبان نباید حق آموزش دختران را نادیده بگیرند.

XS
SM
MD
LG