لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۴۰

نشریه دیزرت: فشار ها بر طالبان برای بازگشایی مکاتب و اجازه دادن به کار زنان٬ افزایش یافته


تصویر آرشیف: یک مکتب دخترانه در ولایت نیمروز

نشریه دیزرت

  • نشریه دیزرت (Desert) که قدیمی ترین نشریه درغرب امریکا می باشد در شماره اخیر خود مینویسد فشارها بر رهبران طالبان بیشترشده تا دروازه های مکاتب و کار را به روی دختران و زنان باز کنند.


نشریه می نویسد مقاومت دختران افغان که نمی خواهند امید به آینده را از دست بدهند و تعلیم خودرا در مکتب های شبانه و پنهانی ادامه میدهند به ذات خود یک فشار و سرکشی از این فرمان های رهبر طالبان در رابطه بامنع تعلیم و کار دختران و زنان می باشد.

نشریه از قول یک معلم افغان می نویسد که به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته اگر تدریس را متوقف سازند درحقیقت زنده گی را متوقف ساخته اند و آنها می خواهند به زنده گی ادامه بدهند. او تاکید کرده است که اگر این کار جرم باشد می خواهد که مرتکب این جرم شود.

به نوشته نشریه دیزرت فشار دیگر از داخل خود طالبان سرچشمه میگیرد و دراین بخش به بیانات وزرای دفاع و داخله و دیگر اعضای کابینه حکومت طالبان اشاره می کند که در ملاقات با مقامات غربی به وضاحت گفته اند که مخالف تعلیم و تحصیل دختران نیستند و به این ترتیب یک نوع اختلاف نظر را باتصامیم رهبری خود نشان داده اند.

در بخش دیگرنشریه می خوانیم بیشترین فشار در این بخش از سوی جامعه جهانی بر رهبری طالبان وارد می شود تا تصمیم محروم ساختن دختران را از تعلیم لغو کنند و در هر ملاقاتی که با مقامات طالبان صورت می گیرد این موضوع در صدر اجندا قرار دارد و یکی از شرط های عمده به رسمیت شناختن حکومت طالبان هم تامین حقوق زنان می باشد.

نشریه ادامه میدهد برای زنان امریکا حتی فکر کردن دراین مورد که مخفی و غیر قانونی تعلیم کنند تکان دهنده میباشد ، اما برای زنان و دختران افغان این به یک واقعیت عینی تبدیل شده ، زیرا در افغانستان دختران بالاتر از صنف ششم از ادامه تعلیم محروم شده اند، دختران به پوهنتون ها رفته نمی توانند و زنان از کار در موسسات غیر دولتی هم منع شده اند.

به نوشته نشریه طالبان عملاً حقوق زنان را در افغانستان قدم به قدم و به شکل متدوام از بین می برند.

نشریه پینین سولا

  • موضوع حقوق زنان و دختران افغان در ملاقات وزیر دولت قطر در امور روابط بین المللی لولوا بنت رشید الخاطر ومعاون وزیر امور مهاجرت و شهروندی کانادا جینفر ماسین تایر هم مورد بحث قرار گرفت .


نشریه پینین سولا Peninsula که به حکومت قطرمربوط میشود در این مورد نوشته است که این دو مقام در قطر ملاقات کرده و وضیعت زنان افغان را بررسی نمودند آنها همچنان روی همکاری در رساندن کمکهای طبی به افغانستان و همچنان شرایط مهاجرین افغان صحبت نمودند.

XS
SM
MD
LG