لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۵

ایران: منتظر ایجاد تیم مشترک در مورد تشخیص سطح آب بندهای افغانستان هستیم


آرشیف - بند کجکی هلمند سال 2007

احمد وحیدی وزیر داخله ایران می‌گوید که انتظار دارد برای تشخیص سطح آب بند‌های افغانستان، یک تیم مشترک ایجاد شود.

وحیدی روز دوشنبه به رسانه‌های ایرانی گفت که اگر موجودیت آب در بند‌های افغانستان تثبیت شود، طالبان باید حق ایران را ادا کنند در غیر آن این موضوع به گفتۀ وحیدی برای کشورش واضح ساخته شود.

وزیر داخله ایران گفته که به باور متخصصان کشورش، آب در بند‌ها وجود دارد اما طالبان به تهران گفته اند که آب خشکیده.

مقام‌های ایرانی در حالی به حقابه اینکشور از افغانستان تاکید می‌کنند که روز شنبه باز نیروهای طالبان با مرزبانان ایرانی درگیر جنگ شدند.

وزیر داخله ایران، جنگ را کوتاه می‌داند اما می‌گوید که به طالبان پاسخ لازم داده شد:
"درگیری مختصری بود، برطرف شد و مذاکراتی هم با طرف طالبان صورت گرفت. حالا مشکلی نداریم. مرز باز است و مرز آرام و برای تردد باز است."

طالبان کشته شدن یکی از افراد شانرا تایید کرده اند. رسانه‌های ایران از کشته‌ شدن دو مرزبان این کشور در تبادل آتش خبر داده ‌اند.

خبرگزاری تسنیم که نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است، هویت یکی از کشته شده‌ها را به نام محمد مهدی احمدی معرفی کرده و گفته است که پیکر او روز سه‌شنبه در مراسم ویژه به خاک سپرده خواهد شد.

با آنکه گزارش‌ها و ویدیوهای از درگیری و استفاده از سلاح‌های سبک و سنگین نشر شده، باز هم خبرگزاری تسنیم گزارش‌ها در مورد استفاده از سلاح سنگین را در این درگیری رد می‌کند.

همزمان با این، روسیه که با ایران و طالبان رابطه نزدیک دارد، گفته که مطمین است درگیری‌های مرزی بحران بزرگی را به میان نخواهد آورد.

ضمیر کابلوف نماینده روسیه برای افغانستان
ضمیر کابلوف نماینده روسیه برای افغانستان

رسانه‌های روسیه به نقل از ضمیر کابلوف نماینده اینکشور برای افغانستان گزارش داده اند که گفته است، در گذشته هم درگیری‌های میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی رخ داده اما افزوده که احتمال افزایش درگیری و یا گسترش بحران وجود ندارد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از احمد رضا رادان فرمانده عمومی پولیس ایران گزارش داده که گفته است، کشورش به هر گونه تهاجم پاسخ خواهد داد.

به گفتۀ او، مقام‌های طالبان در افغانستان باید در مورد این گونه اقدام‌ها پاسخگو باشند.

همزمان یکی از ویدیوها از جانب حامیان طالبان در افغانستان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن از ملا محمد یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع طالبان خواسته شده تا در برابر ایران ایستادگی کند.

این درگیری به دنبال درخواست‌های ایران برای حقابه هلمند صورت می‌گیرد.

ایران از چندی به این‌سو گفته که حقابه را بر اساس توافقنامه ۵۱ سال پیش با افغانستان به دست نمی آورد و بخشی از ایران با کمبود آب روبرو شده.

مقام‌های حکومت طالبان در افغانستان می‌گویند که در نتیجه خشکسالی، آب دریای هلمند خیلی کاهش یافته، اما آنها تاکید کرده اند که به توافق سال ۱۳۵۱ خورشیدی با ایران متعهد استند.

بر اساس توافقنامه سال ۱۳۵۱ افغانستان و ایران، در یک سال عادی حقابۀ ایران ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب گفته شده است.

XS
SM
MD
LG