لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۶

عملیات نیروهای تاجکستان در مرز با افغانستان؛ گزارش‌ها: ده‌ها افغان‌ بازداشت شده اند


یک قطعه از نیروهای سرحدی تاجکستان در مرز با افغانستان

برخی منابع دولتی در تاجکستان تایید کرده اند که در نتیجه یک عملیات تصفیوی در نزدیکی سرحد با افغانستان٫ دهها افغان به شمول برخی از نظامیان پیشین افغانستان بازداشت شده اند.

بخش تاجکی رادیو آزادی گزارش داده است که این عده افغانها در مربوطات ولسوالی شمس الدین شاهین ولایت ختلان بازداشت شده اند.

مقامات تاجکستان تاکنون به صورت رسمی در مورد این بازداشت ها تبصره یی نکرده اند٬ اما برخی از منابع به روز پنجشنبه به بخش تاجکی رادیو آزادی تایید کرده اند که از نزد برخی از افغانهای بازداشت شده٬ اسلحه نیز کشف و ضبط شده است.

مومن احمدی ، خبرنگار بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این باره بیشتر گفت:

« بر اساس اطلاعاتی که رادیو آزادی دریافت کرده است عملیات در طول یک هفته در ناحیۀ شمس الدین شاهین در یک منطقۀ مرزی دشوار نظارت و کس ناگذر راه اندازی شده است. نمایندگان حکومت تاجکستان در این باره رسماً اظهاراتی نداشته اند ولی منابع رادیو آزادی در بعضی از اداره های دولتی در هشتم جون گفتند که این افراد با خود سلاح نیز داشتند.»

جانی بیک حکمت نمایندۀ دایمی تاجکستان در سازمان ملل متحد در ماه ثور امسال گفته بود که تروریزم، بنیادگرایی، قاچاق مواد مخدر و تهدیدات امنیتی به منطقه و جهان از افغانستان سرچشمه میگیرد.

او همچنان گفته بود که برای جلوگیری از این تهدیدات در مرز با افغانستان کمربند امنیتی ایجاد خواهند کرد.

درگزارش آمده است که افعانهای بازداشت شده از ولایت ختلان به شهر دوشنبه مرکز تاجکستان منتقل شده اند.

شماری از افسران و سربازان اردوی پیشین افغانستان نیز در میان بازداشت شده اند

تاکنون روشن نیست که نیروهای سرحدی تاجکستان به چی تعداد از افغانها را در جریان عملیات که هفته گذشته راه اندازی کرده بود٬ بازداشت کرده است.

پس از تسلط گروه طالبان به قدرت در افغانستان٫ تاجکستان حضور نیروهای خود را در مرز های افغانستان تقویت بخشیده است
پس از تسلط گروه طالبان به قدرت در افغانستان٫ تاجکستان حضور نیروهای خود را در مرز های افغانستان تقویت بخشیده است

پس از تسلط گروه طالبان به حاکمیت در افغانستان٬ به صد ها تن از افسران و سربازان اردوی پیشین افغانستان به کشور های تاجکستان و ترکمنستان عقب نشینی کرده بودند.
گزارش های وجود داشت که برخی از این سربازان و افسران اسلحه نیز با خود به همراه داشتند.

از سوی دیگر مقامات تاجکستان همواره از نفوذ گروه های تندرو اسلامی به شمول افراد گروه طالبان٬ داعش و برخی از گروه های تندرو اسلامی تاجکستان٬ ابراز نگرانی کرده اند.

حکومت طالبان تاکنون در مورد عملیات تصفیوی نیروهای امنیتی تاجکستان که منجر به بازداشت تعدادی از افغانها شده است٬ تبصره یی نکرده است٬ اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به تکرار گفته است که آنان به هیچ کسی اجازه نمی دهند از قلمرو افغانستان علیه کشور دیگری استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG