لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۰۴

نگرانی شورای امنیت از فعالیت داعش در افغانستان؛ « این گروه به منطقه نیز خطرناک است»


تالار جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد
تالار جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به ادامهٔ فعالیت شاخه ولایت خراسان گروه تندرو دولت اسلامی ( داعش) در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد تعداد جنگجویان شاخه ولایت خراسان گروه تندرو دولت اسلامی یا (داعش) و اعضای خانواده های آنها در افغانستان، بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تن تخمین زده شده است.

این ارقام در مقایسه با ارقامی که قبلا به نشر رسیده بود٬ افزایش را نشان می دهد.

پیش از این در برخی گزارش ها شماری جنگجویان و خانواده های آنها در افغانستان حدود سه و نیم هزار تن گفته شده بود.

این اعلامیهٔ شورای امنیت به روز جمعه در اختیار رسانه ها قرار گرفت.

در اعلامیه، داعش نه تنها برای افغانستان، بلکه برای سایر کشورهای منطقه و فراتر از مرزهای افغانستان نیز خطرناک خوانده شده است.

تعدادی از زخمی های رویداد خونین در پاکستان که مسوولیت آن را گروه داعش به عهده گرفته است
تعدادی از زخمی های رویداد خونین در پاکستان که مسوولیت آن را گروه داعش به عهده گرفته است

مرگبارترین حمله داعش در منطقه در ۳۰ ماه جولای امسال در گردهمآیی انتخاباتی حزب جمعیت علمای اسلام در شهر باجور پاکستان رخ داد که در آن دست کم ۶۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر رخمی شدند.

رهبری جمعیت علمای اسلام را در پاکستان مولانا فضل الرحمن به عهده دارد.

علی احمد جلالی، استاد پوهنتون دفاع ملی امریکا در واشنگتن به رادیو آزادی گفت که داعش در حال حاضر تلاش می کند که مانند طالبان قبلی عمل کند:

«شاخه خراسان داعش که در افغانستان و پاکستان حضور دارند، همان کاری را می‌کنند که طالبان در زمان شورش می کردند، یعنی از مردم باج می‌گرفتند ، مواد مخدر قاچاق می‌کردند، استفاده غیر مشروع از معادن ، تهدید اشخاص و همچنان دست به فعالیت های سازمان یافته ای جنایی می زدند و پول بدست می آوردند. حال داعش هم همین کار را می کنند. شاید در عین زمان کسانی در جهان باشند که از داعیه شان دفاع کنند و به آنها کمک نمایند.»

علی احمد جلالی، استاد پوهنتون دفاع ملی امریکا
علی احمد جلالی، استاد پوهنتون دفاع ملی امریکا

شاخه ولایت خراسان داعش در ماه جنوری سال ۲۰۱۵ حضور خود را در افغانستان اعلام کرد.

ایالات متحده امریکا شاخه ولایت خراسان داعش را در فهرست گروه های تروریستی اضافه کرده است.

این گروه مسئولیت انفجار هفته گذشته در منطقه دارالامان کابل را نیز بر عهده گرفت که بر اثر آن دو نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند.

در گزارش شورای امنیت، کشورهای عضو تشویق شده که اجازه ندهند افغانستان به لانه تروریست ها تبدیل شود و تاکید شده که باید طالبان را تشویق کرد که از تعهدات خود در زمینه سرکوب داعش عقب نشینی نکنند.

حکومت طالبان تاکنون در مورد گزارش تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد تبصره یی نکرده است٬ اما در گذشته گفته بود گروه داعش در افغانستان بسیار ضعیف شده است.

XS
SM
MD
LG