لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۱۰

مسدود ماندن گذرگاه تورخم؛ طالبان: مذاکرات برای حل مشکل در سطح بالا ادامه دارد


منطقه سرحدی تورخم
منطقه سرحدی تورخم

پس از درگیری دو ساعته روز چهارشنبه میان نیروهای سرحدی طالبان و پاکستان بر سر ساخت یک پوسته امنیتی، گذرگاه تورخم برای سومین روز همچنان به روی هر نوع رفت‌و‌آمد مسدود است.

مسئولان ولایتی حکومت طالبان در ننگرهار در یک اطلاعیه‌ای از مسافران خواسته اند که تا اطلاع بعدی از رفتن به تورخم خودداری کنند.

آنان افزوده اند که مذاکرات برای حل این مشکل در بالاترین سطح ادامه دارد.

گفته می‌شود که صدها مسافر در هر دو طرف به علت بسته شدن این دروازه با مشکلات زیادی روبه‌رو اند. بیماران، زنان و کودکان نیز شامل این افراد هستند.

شماری از مسافران افغان در پاکستان که در حال حاضر منتظر باز شدن دروازهٔ در بازار لندی کوتل هستند، می‌گویند که با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و بسیاری از آن‌ها شب گذشته را در یک مسجد محلی سپری کرده‌اند.

آن‌ها می‌گویند که دو جنازه در میان این افراد گیر مانده وجود دارد که خانواده‌های شان می‌خواهند آن را به کشور شان انتقال دهند، اما اجازه رفتن به افغانستان برای‌شان داده نمی‌شود.

موتر ها و مسافرین زیادی در دو طرف دروازه تورخم متوقف مانده اند
موتر ها و مسافرین زیادی در دو طرف دروازه تورخم متوقف مانده اند

عمران مسافر افغان در آن‌سوی گذرگاه تورخم به رادیو آزادی می‌گوید:

"هنوز هم وضعیت عادی نیست، ما دیروز از تورخم بیرون کشیده شدیم، به لندی کوتل آمدیم، شب را در مسجد سپری کردیم، این‌جا دیگر افغان‌ها نیز هستند، بیماران نیز شامل آن‌ها است، زنان و کودکان هستند که می‌خواهند به کشور عبور کنند، اما به‌خاطر وضعیت پیش‌آمده اجازه ندارند، مردم بسیار در وضعیت دشوار قرار دارند."

وحیدالله از دیگر مسافران افغان است که مریض‌اش را برای تداوی به پاکستان برده بود و حال در پشاور گیر مانده است.

او می‌گوید، در این شهر اقارب ندارد و برای سپری کردن شب پول هوتل را نیز ندارد:

"ما با مشکلات اقتصادی شدید مواجه هستیم، توان اقتصادی برای ماندن در هوتل‌ها از طرف شب را نداریم، شب‌ها را در مساجد سپری می‌کنیم، سایر افغان‌ها با مشکل همسان روبه‌‎رو اند، امیدواریم که هرچهٔ زودتر راه باز شود، تا ما به کشور خود برگردیم."

در کنار دیگر مسافران، صدها موتر باربری حامل میوه‌های تازه از جانب افغانستان و موترهای کالاهای ترانزیتی و تجاری از جانب پاکستان نیز توقف داده شده‌اند.

مسئولان اتاق تجارت پاک-افغان شب گذشته به رادیو آزادی گفته اند که بسته شدن راه تورخم درحالی‌که زمان برداشت میوه‌های تازه در افغانستان است، زیان اقتصادی زیادی را به تجار افغان وارد می‌کند.

درگیری میان طالبان و نیروهای سرحدی پاکستان منجر به مسدود ماندن دروازه تورخم گردیده است
درگیری میان طالبان و نیروهای سرحدی پاکستان منجر به مسدود ماندن دروازه تورخم گردیده است

گفتنی‌ست که درگیری روز چهارشنبه میان طالبان و مرزبانان پاکستانی سبب وارد شدن تلفات به دو طرف نیز شده است.

مقام‌های کمیساری حکومت طالبان در تورخم کشته شدن یک سرباز طالبان و یک غیر نظامی را در این درگیری تأیید کرده‌اند، اما برخی منابع محلی در صحبت با رادیو آزادی مدعی شده‌اند که در این درگیری چهار طالب هم کشته شده‌اند.

گفته می‌شود در آن سوی گذرگاه تورخم نیز بر اثر این درگیری یک سرباز پاکستانی و یک غیر نظامی زخمی شده‌اند که هنوز به طور رسمی در این باره چیزی گفته نشده است.

این اولین درگیری میان طالبان و مرزبانان پاکستانی نیست، بلکه پیش از این نیز درگیری‌هایی میان نیروهای طالبان و مرزبانان پاکستانی در گذرگاه‌های تورخم و چمن رخ داده که هر دو جانب یکدیگر را مقصر دانسته اند.

XS
SM
MD
LG