لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۰ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۰۶

رد و بدل شدن اتهامات بین پاکستان و حکومت طالبان؛ جنجال های سرحدی حل ناشده باقیست


افراد طالبان در نزدیکی دروازهٔ تورخم
افراد طالبان در نزدیکی دروازهٔ تورخم

در حالی که شماری از اختلافات موجود بین پاکستان و حکومت طالبان هنوزهم حل نشده باقیمانده است٬ به روز سه شنبه نیز هر دو جانب اتهامات تازه ای را رد و بدل کردند.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله طالبان گفت که حمله هفتۀ گذشته در تورخم توسط جانب پاکستان آغاز شده بود.

قانع به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته، زمانی که به طالبان حمله شد، آنها از خود دفاع کردند و این حق آنهاست.

اما اسلام آباد، طالبان را مسئول آغاز درگیری چهارشنبه گذشته دانسته، میگوید که طالبان در قلمرو پاکستان تأسیسات میساختند و ازسوی نیروهای پاکستانی متوقف شدند.

اما به روایت حکومت طالبان، نیروهای سرحدی آنها، در حال بازسازی یک پوسته قدیمی در قلمرو افغانستان بودند که توسط نیروهای پاکستانی هدف تیراندازی قرار گرفت.

پس از این رویداد، بندر تورخم بروی تردد بسته شد و مشکلات در حال افزایش را برای مسافران و لاری های مملو از محصولات مختلف، گیر افتاده از دو طرف سرح،د ایجاد کرده است.

بیشتر از یک هزار لاری اموال تجارتی در دو طرف دروازه تورخم متوقف مانده است
بیشتر از یک هزار لاری اموال تجارتی در دو طرف دروازه تورخم متوقف مانده است

براساس گزارش های شماری از خبرنگاران، تا اکنون دو بار گفتگو بین حکومت طالبان و پاکستان در مورد بازگشایی بندر تورخم صورت گرفته، اما نتیجه ای نداشته است.

جمال نصیر معاون کمیشنری خیبر پاکستان گفته که ۱۳۰۰ موتر به شمول لاری ها و تریلرها منتظر عبور از تورخم هستند.

در ادامه این تنش ها، به تازه گی ویدیویی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که ظاهراً نشان می دهد٬ نیروهای طالبان به استقامت تورخم در حرکت هستند.

در این ویدیو که رادیو آزادی صحت آن را تایید کرده نمی تواند، مردی به نام محمد می گوید:

"الحمدلله که جنگ با پاکستان است و ما این سرزمین را به پاکستان نمی گذاریم. مجاهدین امارت اسلامی آماده مقاومت در برابر پاکستان هستند."

بلاول بوتو زرداری
بلاول بوتو زرداری

در این حال، بلاول بهوتو زرداری، رهبر «حزب مردم» آن کشور٬ به روز سه شنبه گفت که اگر اسلحۀ باقیمانده از نیروهای امریکایی در افغانستان به دست جنگجویان افراطی در خیبر پختونخوا و سایر ایالات افتاده باشد، عواقب بسیار خطرناک خواهد داشت.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که حملات تحریک طالبان پاکستان در داخل آن کشور افزایش یافته و پولیس پاکستان نیز سلسله دستگیری ها و آزار مهاجرین افغان را تشدید بخشیده است.

منیزه کاکر وکیل مدافع مهاجرین افغان در ایالت سند پاکستان شب گذشته در شبکه ایکس نوشته که از شنبه گذشته تا اکنون حداقل ۳۰۰ مهاجر افغان در کراچی دستگیر شده اند، در حالی که بسیاری از آنها، کارت اقامت قانونی در پاکستان و اسناد دیگر نیز دارند. به گفته خانم کاکر، در این مدت بیش از ۱۰۰ افغان نیز به محکمه فرستاده شده اند.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG