لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۲۳

مقام‌های طالبان: مذاکرات در مورد بازگشایی دروازه تورخم بی‌نتیجه پایان یافت


دروازه تورخم پس از درگیری روز چهارشنبه گذشته نیروهای طالبان و پاکستان مسدود شد.
دروازه تورخم پس از درگیری روز چهارشنبه گذشته نیروهای طالبان و پاکستان مسدود شد.

مقام‌های محلی حکومت طالبان در ننگرهار می‌گویند که مذاکرات با طرف پاکستانی در بارۀ باز شدن دروازه تورخم بی‌نتیجه بوده است.

قاضی ملا عادل، سخنگوی والی طالبان در این ولایت امروز دوشنبه در یک پیام نوشتاری به رادیو آزادی تأیید کرد که این دروازه همچنان بسته است و از باز شدن آن معلومات جدیدی در دست نیست.

دفتر والی طالبان در ننگرهار نیز در اعلامیه‌ای از قول مولوی عصمت‌الله یعقوب، کمیسار طالبان در تورخم نوشته است که طرف پاکستانی برای گفت‌وگو بین خودشان در بارۀ باز شدن دروازه تورخم زمان خواسته است.

کمیسار حکومت طالبان در تورخم همچنین گفته است که طرف پاکستانی پذیرفته است که تیراندازی را آغاز کرده و دروازه را نیز بسته است.

این در حالی است که وزارت خارجۀ پاکستان به روز دوشنبه در واکنش به اعلامیۀ حکومت طالبان مبنی بر بسته شدن دروازۀ تورخم مدعی شد که طالبان افغانستان چهارشنبۀ گذشته به جای حل مسالمت‌آمیز موضوع، به پوسته‌های سربازان پاکستانی حمله کرده اند.

در این اعلامیه ادعا شده است که طالبان در حال تلاش برای ایجاد پاسگاه در خاک پاکستان هستند که مورد قبول آنها نیست، اما وزارت خارجۀ حکومت طالبان روز گذشته در اعلامیۀ خود گفته است که نیروهای آنان در حال تعمیر یک پاسگاه قدیمی هستند که سال‌ها قبل ساخته شده بود.

وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که این گونه حملات به پاسگاه‌های نظامی آنها توجیه ندارد و این گونه اقدامات به دیگر گروه‌های تروریستی که به گفته آنها در حال حاضر در افغانستان مخفیگاه دارند، جرأت می‌دهد.

در این اعلامیه همچنین آمده است که پاکستان آماده است تا مسائل را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کند.

وزارت خارجۀ حکومت طالبان در اعلامیه‌ای بستن دروازه‌های تورخم و تیراندازی به نیروهای طالبان را اقدام خلاف حسن همجواری خواند.

به گفته این وزارت، بستن دروازه تورخم می‌تواند به تجارت دو طرف آسیب برساند و همچنین مدعی شد که طرف پاکستانی اغلب راه‌های صادراتی میوه‌های تازه و سبزیجات افغانستان را به بهانه‌های ناموجه می‌بندد و مانع تجارت به منطقه می‌شود.

اما وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که دروازۀ تورخم در کنار این بار به دلیل استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان برای مدت کوتاهی بسته شده است.

این در حالی است که افراد گیر مانده در دو طرف این دروازه خواهان باز شدن هر چه زودتر آن هستند.

شماری از راننده ها که منتظر باز شدن دروازه تورخم اند
شماری از راننده ها که منتظر باز شدن دروازه تورخم اند

نجیب الله و نقیب الله که بیماران خود را برای تداوی به پاکستان می‌برند و اکنون در پشت دروازۀ تورخم گیر مانده اند، از مشکلات خود به رادیو آزادی گفتند:
"مشکلات خیلی زیاد است. چون می‌دانستیم که سه و یا چهار شب می‌مانیم همان قدر پیسه آورده بودیم. حالا بی‌خرچ شدیم. در هر دو طرف مریضان منتظر هستند، خصوصاً مریضان سرطانی یک روز تاخیر برای ده روز نوبت نمی‌رسد."

"برای سه نفر ۱۸۰۰ دالر ویزه خریدم اما حالا امیدواریم این مشکل حل شود و بتوانیم به وطن خود برویم، پولی که آوردم تمام شد، از اقوام دوباره پول خواستم آن هم در حال خلاص شدن است. بسیار نگران هستم. ما افغان‌ها همه جا در به در هستیم."

چهارشنبۀ گذشتۀ در تورخم در نزدیکی خط دیورند درگیری بین طالبان افغان و سربازان پاکستانی رخ داد که در نتیجۀ آن چهار طالب کشته و یک سرباز پاکستانی زخم برداشت.

پس از آن دروازه تورخم نیز بسته شد و مسافران و تاجران دو طرف با مشکلات زیادی مواجه شدند.

میوه و سبزیجات تجار در جلال آباد به لیلام گذاشته شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

گفتنی است که دروازۀ تورخم هر از گاهی برای مدت کوتاهی به روی مسافران و تجار بسته می‌شود، اما پیش از این در سال ۲۰۱۶ نیز پس از یک درگیری نیروهای امنیتی نظام پیشین جمهوریت با نیروهای پاکستانی، این دروزاه به مدت ۲۱ روز بسته شده بود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG