لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۰۲

فیصلهٔ حکومت پاکستان در قبال مهاجرین؛ تمامی مهاجرین غیر قانونی پاکستان را ترک کنند


تعدادی از مهاجرین افغان در پاکستان
تعدادی از مهاجرین افغان در پاکستان

حکومت موقت پاکستان فیصله کرده تا تمامی مهاجران غیر قانونی از جمله مهاجران افغان را از قلمرو خود اخراج کند.

جلیل عباس جیلانی وزیر خارجه حکومت موقت پاکستان در نشست خبری به روز پنجشنبه گفت که بر اساس این فیصله، آن دسته از افغان‌هایی که در پاکستان ثبت نام کرده و صاحب مدارک اقامت قانونی باشند، اخراج نمی‌شوند. آقای جیلانی افزود:

"پالیسی جدید تصویب شده توسط کابینه فقط برای افغان‌ها نیست، بلکه برای همه شهروندان کشورهای مختلف که به طور غیر قانونی در پاکستان زندگی می‌کنند، تصمیم گرفته شده که هر یک باید به کشور خود بازگردند."

جلیل عباس جیلانی تأکید می‌کند که این پالیسی به گونه جدی تطبیق و عملی خواهد شد.

جلیل عباس جیلانی سرپرست وزارت خارجه پاکستان
جلیل عباس جیلانی سرپرست وزارت خارجه پاکستان

پیش از این، انوارالحق کاکر صدراعظم حکومت موقت پاکستان در مصاحبه با یک تلویزیون خصوصی پاکستان گفته بود که حکومت‌اش اقداماتی را برای دستگیری مهاجران غیر قانونی آغاز می‌کند.

هرچند تعداد دقیق پناهجویان غیر قانونی مقیم پاکستان به طور رسمی مشخص نیست، اما برخی رسانه‌های پاکستانی پیش از این به نقل از برخی منابع گفته بودند که پاکستان قصد دارد بیش از یک میلیون پناهجوی افغان را که مدارک اقامت قانونی ندارند،از آن کشور اخراج کند.

افغان‌های که پس از به قدرت رسیدن حکومت طالبان در افغانستان به پاکستان پناهنده شده اند و مدت مدارک اقامت قانونی آن‌ها در آن کشور به پایان رسیده نیز از این تصمیم حکومت پاکستان مستثنی نیستند.

مهاجران افغان از این اعلام حکومت پاکستان نگران اند.

بشیر احمد یک پناهجوی افغان ساکن ایالت خیبر پختونخوا پاکستان که از ۱۵ سال به این‌سو در این کشور زنده‌گی می‌کند، اما مدارک اقامت قانونی ندارد، به رادیو آزادی می‌گوید:

"این تصمیم برای ما خیلی سخت است، چون خواهرانم این‌جا درس می‌خوانند، ما این‌جا روزگار خوبی داریم، اگر دوباره فرستاده شویم، زنده‌گی ما خراب می‌شود و تحصیلات خواهران‌مان نیمه‌تمام باقی می‌ماند، در حال حاضر امکان داشتن زنده‌گی خوب در افغانستان وجود ندارد."

در عین حال، شورای مهاجرین افغان در اسلام‌آباد می‌گوید که اخیراً زنده‌گی مهاجران افغان در پاکستان با مشکلات روبه‌رو است. میر احمد رؤفی رئیس این شورا به رادیو آزادی گفت:

"اعلام دیروز پاکستان مبنی بر اخراج بیش از یک میلیون مهاجر غیر قانونی افغان از این کشور، خواه ناخواه، بر روح و روان پناهجویان افغان به خصوص کودکان و زنان که در حال حاضر در این‌جا درس می‌خوانند تأثیر منفی دارد و شب و روز را این‌جا می‌گذرانند به امید رفتن به کشورهای دیگر."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در مورد این تصمیم اخیر پاکستان به سؤالات رادیو آزادی پاسخ نداد، اما چهارشنبه گذشته شیر محمد عباس ستانکزی معاون سیاسی وزارت خارجه حکومت طالبان در نشستی در کابل از پاکستان خواست تا با مهاجران افغان برخورد به گفته وی انسانی داشته باشد.

تعداد زیادی از افغانهای مهاجر در دو سال اخیر در پاکستان افراد و خانواده های هستند که کیس های مهاجرتی دارند و منتظر انتقال به کشور های اروپایی و امریکا اند
تعداد زیادی از افغانهای مهاجر در دو سال اخیر در پاکستان افراد و خانواده های هستند که کیس های مهاجرتی دارند و منتظر انتقال به کشور های اروپایی و امریکا اند

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان در اسلام‌آباد گفته که این طرح پاکستان به افغان‌هایی که در حال حاضر نیازمند حمایت بین‌المللی هستند، آسیب می‌رساند.

قیصر افریدی سخنگوی این اداره به صدای امریکا گفته که در این مورد از پاکستان وضاحت خواهند خواست.

این درحالی‌ست که ایران نیز در مورد اخراج پناهجویان غیر قانونی افغان از خاک خود صحبت کرده است.

احمد وحیدی، وزیر داخله ایران روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در تهران گفت که بر اساس طرزالعمل ایجاد شده حکومت ایران، آن دسته از پناهجویان افغان را که مدارک قانونی ندارند و به گفته وی پنج میلیون تن اند از ایران اخراج می‌کنند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت پیش از این در گزارشی گفته بود که در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ حدود ۳،۶ میلیون افغان به کشورهای مختلف مهاجرت کرده اند.

بر اساس گزارش این سازمان، ۷۰ درصد آن‌ها به ایران، ۱۸ درصد به پاکستان و ۱۱ درصد به ترکیه مهاجرت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG