لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۳

ریچارد بنیت: طالبان با اقدامات سرکوبگرانهٔ خود وضعیت حقوق بشری افغانها را وخیم ساخته اند


طالبان در کابل
طالبان در کابل

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان می گوید که اقدامات و سیاست های سرکوبگرانهٔ طالبان وضعیت حقوق بشری در این کشور را، بدتر ساخته است.

او افزود که افغانستان همچنان با یک سلسله چالش های دیگر به شمول بحران بشری و اقتصادی ، زلزله مرگبار اخیر و برگشت دادن اجباری افغانها از بیرون کشور، مواجه است.

آقای بنت، به روز سه شنبه( ۲۴ اکتوبر) تازه ترین گزارش خود را در مورد افغانستان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ارائه کرد.

او در سخنانش در این مورد تاکید کرد که برای جلوگیری از رنج بیشتر و بی ثباتی احتمالی در افغانستان و منطقه، به اقدام فوری نیاز است:

"من از شما می خواهم که افغانستان را در صدر اجندای بین المللی قرار دهید. به افغان ها و نهادهای افغانی، به ویژه زنان افغان گوش فرا دهید و از آنها حمایت کنید تا اطمینان حاصل شود که صدای زنان و جوانان افغان در سطح ملی و بین المللی شنیده می شود.»

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان
ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان

آقای بنت در بیانیه خود بار دیگر از محرومیت دختران افغان از آموزش و تحصیل انتقاد کرده و گفته که طالبان بار ها محدودیت بر آموزش و تحصیل دختران را موقتی خوانده، اما در این زمینه تاکنون اقدام قاطعی انجام نداده اند.

وی همچنین به موضوع رکود اقتصادی به خاطر منع زنان از کار نیز اشاره کرد.

همزمان، ریچارد بنت از مقام های حکومتی طالبان بخاطر همکاری با وی در سفرش به افغانستان و گفتگوی مداوم با او، ابراز امتنان کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای حقوق بشر در افغانستان در بیانیه خود تاکید کرد که زلزله مرگبار اخیر در هرات وضعیت نیازمندان افغان را بدتر کرده و این روند توجه بیشتر جامعه جهانی را می طلبد .

طالبان به خواسته های زنان در زمینه بازگشایی همه نهاد های تحصیلی به روی دختران و اجازه دادن به کار زنان و دختران٬ پاسخ مثبت نداده اند
طالبان به خواسته های زنان در زمینه بازگشایی همه نهاد های تحصیلی به روی دختران و اجازه دادن به کار زنان و دختران٬ پاسخ مثبت نداده اند

طالبان هنوز در مورد این گزارش و سخنان ریچارد بنت ابراز نظر نکرده اند، اما قبل از این، سخنان او و سایر مدافعان حقوق بشر را رد کرده یا دور از واقعیت خوانده اند که استفاده از خشونت علیه اقلیت ها، دستگیری های بیش از حد و غیرقانونی، قتل و افزایش محدودیت ها برای آموزش و کار دختران و زنان شامل آن اند.

طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ به قدرت رسیدند و از آن زمان به بعد دختران را از تحصیل بالا تر از صنف ششم و زنان را از کار منع کردند.

XS
SM
MD
LG