لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۰۵

حکومت طالبان منیژه صدیقی عضو جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان را بازداشت کرد


منیژه صدیقی عضو جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان
منیژه صدیقی عضو جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان

جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان می‌گوید که حکومت طالبان منیژه صدیقی یک عضو دیگر این جنبش را بازداشت کرده‌است.

لیلا بسیم یک عضو این جنبش به رادیو آزادی می‌گوید که طالبان منیژه صدیقی را به تاریخ ۱۷ میزان سال روان از ساحه کارته نو شهر کابل بازداشت کرده‌است.

خانم بسیم در این مورد به رادیو آزادی افزود: "این سومین زن معترض است که از جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان در مدت یک ماه به این طرف گرفتار می‌شود که اول خانم ندا پروانی با همسرش بود، بعدش خانم ژولیا پارسی با پسرش و امروز هم خانم منیژه صدیقی و تنها جرم‌شان هم همان دادخواهی و ایستادگی در برابر سیاست غلط طالبان است."

طالبان ندا پروانی عضو جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان و همسرش را به تاریخ ۲۸ سنبله و ژولیا پارسی بنیان‌گذار این جنبش را به تاریخ پنجم میزان بازداشت کردند. حکومت طالبان تا کنون بازداشت ندا پروانی و ژولیا پارسی را تأیید و یا رد نکرده‌است.

در همین‌حال، پریسا مبارز یک تن دیگر از زنان معترض و فعال حقوق زن ادعا می‌کند که شمار زنان بازداشت شده از سوی حکومت طالبان بیشتر از آن است که رسانه‌ای شده است.

او به رادیو آزادی می‌گوید: "این‌ها کسانی هستند که رسانه‌ای شده، ولی یک تعداد بیشتری در زندان طالب وجود دارد که هنوز هم از سرنوشت آنان خبری نیست، چند وقت پیش هم تقریباً ۸ دختر خانم را طالبان دستگیر کردند و قسمی‌که با فامیل‌های‌شان به ارتباط هستیم بنابر شرایط فعلی و مشکلاتی که وجود دارد و موضوعات سنتی که در خانواده‌ها بنابر بدنام‌گی (بدنامی) از دید خود شان، نمی‌خواهند رسانه‌ای شود."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و خلیل همراز سخنگوی استخبارات حکومت طالبان تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی در مورد سرنوشت و دلیل بازداشت و زندانی کردن زنان معترض و منتقدان سیاست‌های حکومت طالبان پاسخ ندادند.

با این حال جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان بازداشت منیژه صدیقی را ادامه سیاست "آپارتاید جنسیتی" حکومت طالبان و بازداشت فعالان زن و فعالان حقوق بشر عنوان کرده است.

این در حالی‌ است که بخش حقوق بشر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که طالبان به بازداشت مدافعان حقوق بشر، خصوصاً فعالان حقوق زنان و کارکنان رسانه‌ها ادامه می‌دهند.

یوناما روز دوشنبه هفته روان با نشر گزارشی در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان از بازداشت ندا پروانی، ژولیا پارسی و شماری دیگر از فعالان و مدافعان حقوق بشر یاد کرده و افزوده که آن‌ها به دلایل نامعلومی از سوی طالبان بازداشت می‌شوند.

با این همه فعالان حقوق بشر تأکید دارند که ادامه روند بازداشت منتقدان و معترضان به سیاست‌های حکومت طالبان نگران کننده است و به گفته آنان سبب خفه کردن صدای عدالت‌خواهی می‌شود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG