لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۴۶

گروه بین المللی بحران هشدار داد؛ روند اخراج مهاجرین از پاکستان منطقه را بی ثبات می سازد


روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان
روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان

در حالی که اخراج صدها هزار مهاجر افغان از پاکستان ادامه دارد، گروه بین‌المللی بحران می‌گوید که اخراج مهاجران افغان ثبات منطقه را به خطر می اندازد.

این گروه که در مورد بحران‌های روان در جهان تحقیق می‌کند، در گزارش تازه‌اش که روز دو‌شنبه منتشر شد گفته است که پاکستان روندی را آغاز کرده که ممکن است میلیون‌ها افغان را به کشورشان بازگرداند.

گروه بین‌المللی بحران، یکی از علت‌های بالقوه اخراج پناهجویان از پاکستان را ناامنی‌های اخیر در این کشور و حملات طالبان پاکستانی عنوان می‌کند و در کنار آن به گفته‌های انوارالحق کاکر، صدراعظم موقت پاکستان اشاره می‌کند که به تازگی ادعا کرد که در حملات هراس افگنی اخیر چند افغان‌ هم دخیل بوده اند.

پاکستان با انتقاد از طالبان افغان آنان را متهم کرده که در مبارزه پاکستان با تحریک طالبان پاکستان همکاری نکرده اند. اسلام آباد اتهام وارد می‌کند که طالبان پاکستانی در افغانستان پناهگاه امن دارند.

افغانهای مهاجر که از پاکستان اخراج میشوند
افغانهای مهاجر که از پاکستان اخراج میشوند

مقام‌های پاکستان می‌گویند که پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، حملات طالبان پاکستانی در داخل پاکستان به طور چشمگیری افزایش یافته، اما طالبان افغان اظهارات مقام‌های پاکستانی را رد می‌کنند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به تازگی در بیانیه ای در شبکه اجتماعی ایکس، تویتر سابق، گفت که آنان مسئولیت برقراری امنیت در پاکستان را ندارند.

در گزارش گروه بین‌المللی بحران به نقل از ابراهیم بحیث، کارشناس گروه بحران آمده است که می‌گوید، این پالیسی در حالی که اسلام آباد می‌خواهد اقدامات اش در بخش امنیتی را توجیه کند، بحران در منطقه را گسترده تر کرده است.

گروه بین المللی بحران به شمول امریکا از کشورهایی که بر پاکستان نفوذ دارند خواسته است که اسلام‌آباد را به لغو این طرح تشویق کنند.

این گروه می‌گوید که اگر جهان این کار را نمی‎کند حداقل از حکومت سرپرست پاکستان بخواهد که طرح غیر عملی فعلی را متوقف کند و به جای آن از هر دو جانب افغانستان و پاکستان بخواهد که در بخش برگشتاندن افغان‌های مهاجر به گونهٔ تدریجی با هم توافق کنند، آن هم در صورتی که اصول و معیارهای حقوقی و بشری در آن نقض نشود.

آگاهان امور نیز خواستار توجه به این اصول هستند. نظیفه جلالی، فعال حقوق بشر در این مورد به رادیو آزادی گفت:

« هرچیز اصولی دارد، مطابق میکانیزم‌های جهانی، مهاجرت و بود و باش در کشور دیگر حق و حقوقی برای خود دارد، یکی از این حقوق این است که زمانی که مهاجران به کشور خودشان برگشت می‌کنند باید امکانات برای شان فراهم شود، در افغانستان بدبختانه در کنار مشکلات اقتصادی، مردم با فقر روبه‌رو خواهند شد زیرا در افغانستان برای نسل جوان زمینهٔ کار و مصروفیت وجود ندارد.»

گروه بین‌المللی بحران از کمک‌ کنندگان جهانی نیز خواسته است که به همکاری کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان «یو‌ان‌اچ‌سی‌آر» از افغان‌های مهاجر حمایت مالی و تخنیکی کنند.

خیمه های که برای مهاجرین افغان در افغانستان بر پا شده است
خیمه های که برای مهاجرین افغان در افغانستان بر پا شده است

این گروه از امریکا، اعضای اتحادیهٔ اروپا، کانادا و دیگر کشورهای غربی ای که برنامه‌های پذیرش پناه‌جویان را دارند خواسته است که برنامه‌های پذیرش مهاجران افغان را سرعت ببخشند و از افرادی شروع کنند که در صورت برگشت به افغانستان جان شان در خطر است و سازمان ملل متحد پیش از این آن‌ها را مشخص کرده است.

در همین حال نماینده‌گان احزاب مختلف در سنای پاکستان نیز از حکومت خواسته‌اند که طرح اخراج مهاجران افغان را متوقف کند.

مشتاق احمد خان، نماینده حزب جماعت اسلامی روز دو‌شنبه گفت، او به محکمه نوشته است که به اساس قانون حکومت سرپرست موقت تنها امور روزمره را به عهده دارد و صلاحیت اخراج مهاجران را ندارد و این تصمیم باید به حکومت منتخب آینده واگذار شود.

او افزود، پاکستان پیش از این از مهاجران افغان به عنوان سپر در برابر تهاجم شوروی سابق استفاده می‌کرد، اما اکنون آن‌ها را به گونهٔ اجباری اخراج می‌کند.

پاکستان به خاطر تصمیمش مبنی بر اخراج مهاجران افغان، نه تنها در داخل با انتقاد‌ها روبه‌رو است بلکه حکومت‌های غربی و گروه‌های حقوق بشری نیز این اقدام را نکوهش کرده‌اند.

انجیلینا جولی، هنرپیشه سینمای هالیود و سفیر پیشین کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز روز یک‌شنبه در این مورد ابراز نگرانی کرد و آن را یک تراژدی جدید در تاریخ دردناک افغان‌هایی خواند که در ۴۰ سال گذشته چیزی جز جنگ و آوارگی را تجربه نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG