لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۵۱

نشریهٔ انستیتوت صلح امریکا: با حاکمیت طالبان٬ افغانستان همچنان فقیر ترین کشور دنیا است


تعدادی از زنان و کودکان فقیر در کابل
تعدادی از زنان و کودکان فقیر در کابل

انستیتوت صلح امریکا

  • انستیتوت صلح امریکا در مورد وضعیت اقتصادی افغانستان تحلیلی را منتشر کرده است.

نویسنده به دلیل کاهش کمک های بشردوستانه از ادامه بحران در افغانستان سخن گفته است.

در ادامه می خوانیم که از زمان حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان در پانزدهم آگست ۲۰۲۱ این کشور همچنان فقیرترین کشور جهان است و نسبت به دیگر کشور های نادار بیشتر به کمک های بشردوستانه نیاز دارد.

در مطلب آمده است، در حالی که رشد جمعیت در افغانستان رو به افزایش است، حکومت موقت پاکستان صدها هزار مهاجر افغان را بیرون می کند، اقدامی که به عقیده نویسنده، مشکلات افغانستان را بیشتر خواهد کرد.

به باور نویسنده مطلب، بیکاری و فقر به حدی گسترده است که بسیاری از مردم در افغانستان توان تامین نیازهای اولیه غذایی و غیرغذایی شان را ندارند.

در مطلب به ممنوعیت کشت خشخاش توسط طالبان اشاره شده و آمده است که از این درک دهقانان افغان سالانه حدود 3 میلیارد دالر عاید داشتند.

به نوشته نویسنده، هیچ بدیلی به دهقانان ارائه نشد و این ممنوعیت سبب شده است که درآمد دهقانان به بیش از یک میلیارد دالر کاهش یابد.

در ادامه آمده که این اقدام مشکلات اقتصادی دهقانان را بیشتر کرده است.

روزنامه ایندیپندنت

  • روزنامه ایندیپندنت در مطلبی به مشکل نبود مکان بود و باش مناسب به پناهجویان افغان در کشور های مثل بریتانیا توجه کرده و نگاشته است که از دو سال به این سو، پناهجویان در هوتل ها و مکان های موقت زندگی می کنند.

روزنامه نوشته است که صدها پناهجوی افغان در یک پایگاه نظامی بریتانیا شب و روز را می گذرانند.

به نوشته روزنامه، اعضای کابینه بریتانیا گفته اند که در حال برنامه ریزی ساخت خانه های جدید برای این پناهجویان استند.

در ادامه آمده است که همزمان با حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان، به ده ها هزار افغان در کشور های غربی پناه داده شد و ده ها هزار افغان دیگر در کشور های همسایه افغانستان منتظر منتقل شدن به کشور های سومی استند.

روزنامه می نویسد که عدم تامین به موقع سرپناه از سوی حکومت بریتانیا به پناهجویان نکوهش و خیانت به آن ها توصیف شده است.

به نوشته روزنامه، وزارت دفاع بریتانیا در تلاش است تا ۳ هزار افغان دیگر را که با نیروهای آن کشور در افغانستان همکاری کرده اند، از پاکستان به بریتانیا منتقل کند.

XS
SM
MD
LG