لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۲۸

سازمان جهانی اسلامیک ریلیف سروی تازهٔ خود را در مورد وضعیت مهاجرین برگشته از پاکستان منتشر کرد


تعدادی از زنان و کودکان مهاجر افغان که از پاکستان اخراج شده اند
تعدادی از زنان و کودکان مهاجر افغان که از پاکستان اخراج شده اند

سازمان جهانی (اسلامیک ریلیف) می‌گوید، ۹۰ درصد بازگشت کنند‌گان افغان از پاکستان بی‌خانه هستند.

این سازمان بر اساس نتایج سروی‌یی که به تاریخ ۲۹ نوامبر منتشر کرده، گفته است که ۳۲ درصد بازگشت کنند‌گان با کمبود شدید مواد غذایی و ۶۸ درصد دیگرشان با مشکلات صحی مواجه هستند.

در سروی گفته شده که بیشتر افغان‌هایی که در پاکستان به زندگی‌شان سر و سامان داده بودند، با بازگشت به کشور خود با سرنوشت نامعلومی روبه‌رو شده‌اند.

در گزارش این سروی به نقل از داکتر منظور احمد، رئیس سازمان اسلامیک ریلیف در افغانستان نوشته شده که بیشتر افغان‌ها از پاکستان دست خالی بر می‌گردند و هرچند که به آنان کمک صورت می‌گیرد، اما به کمک‎های بیشتری نیاز دارند.

سازمان جهانی "اسلامیک ریلیف" می‌افزاید، در این سروی با ۳۱۵ نفری که تازه از پاکستان اخراج شده‌اند، مصاحبه شده است.

بی سرپناهی مهاجرین برگشته از پاکستان یکی از اساسی ترین چالش های است که نیاز به رسیده گی دارد
بی سرپناهی مهاجرین برگشته از پاکستان یکی از اساسی ترین چالش های است که نیاز به رسیده گی دارد

این سازمان همچنان می‌گوید، بر اساس یک طرح دو و نیم میلیون پوندی، در شش ماه آینده در کنار کمک‌های غذایی برای بازگشت کنند‌گان خدمات صحی و آموزشی نیز ارایهٔ می‌کنند.

در همین حال برخی از افرادی که تازه از پاکستان باز گشته اند، می‌گویند، خانه ندارند و در خیمه یا هم خانهٔ اقارب‌شان زندگی می‌کنند. عیدالله، یکی از آنان در ولایت زابل به رادیو آزادی گفت:

"خانه ندارم، خانه کرایه گرفتیم، دیگر افراد شناسای مه که آمده اند نیز خانه ندارند و با مشکلات زیادی زندگی می‌کنند، زیرا در زمستان آمدند، این‌جا سرپناه و جای ندارند، در خیمه زندگی می‌کنند، مردم همه بی‌کار اند، تا زمانی که آن‌ها کار پیدا می‌کنند، زیاد به کمک نیاز دارند."

هجرت‌الله هم که تازه از پاکستان بازگشت کرده است، نگران نداشتن سرپناه است.

"اکنون هیچ چیزی ندارم و نه هم خانه است، در قریه خانۀ دوستان ما است، حال در آن‌جا زندگی می‌کنیم."

مهاجرینی که از پاکستان به افغانستان اخراج میشوند
مهاجرینی که از پاکستان به افغانستان اخراج میشوند

این نگرانی‌ها در بارۀ بی‌سرپناهی مهاجرین تازه بازگشت داده شده به افغانستان و نیازمندی‌شان به دیگر کمک‌های بشردوستانه در آستانۀ زمستان در حالی مطرح می‌شود که روند اخراج مهاجرین فاقد اسناد افغان از پاکستان و ایران شدت گرفته و روزانه هزاران تن آنان به افغانستان بازگشت داده می‌شوند.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان در صفحهٔ ایکس خود نوشته است که به روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نزدیک به ۴ هزار مهاجر از ایران به افغانستان بازگشت داده شده‌اند و همین طور تنها به روز چهارشنبه ۷۸۱ افغان از پاکستان بازگشت داده شده‌ اند.

هرچند سازمان‌های مختلف بین‌المللی از کشورهای همسایه به ویژه پاکستان بارها خواسته‌اند که با نزدیک شدن زمستان روند اخراج مهاجران افغان را متوقف کنند، اما تا کنون این دو کشور به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداده‌اند و اکنون هم هر روز مهاجران افغان را بازداشت و به افغانستان می‌فرستند.

XS
SM
MD
LG