لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۵۶

روزنامهٔ گاردین: نظام معارف و آموزش در افغانستان با زیان جبران ناپذیر روبرو شده است


تعدادی از دانش آموزان در ولایت غور
تعدادی از دانش آموزان در ولایت غور

روزنامه گاردین

  • روزنامه بریتانیایی گاردین، مطلبی را در مورد آموزش در افغانستان نشر کرده است.

روزنامه این مطلب را بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر که روز چهارشنبه (۶ دسمبر) نشر شد، پخش کرده است.

دیدبان حقوق بشر هشدار داده که محدودیت کار و آموزش بر زنان و دختران در افغانستان، باعث شده که مردان کم سواد اکنون به جای زنان در مکتب ها به عنوان استاد مقرر شوند و پسران را تدریس کنند.

در اینجا به لت و کوب کودکان توسط این مردان اشاره شده و آمده است که با چنین تصمیم، نظام معارف و آموزش در افغانستان با زیان جبران ناپذیر روبرو شده است.

روزنامه گاردین می نویسد، در افغانستان که با خشکسالی روبرو است و وضعیت اقتصادی اش به سوی بد تر شدن روان است، اکنون کودکانی که به جای کار، برای فراگیری آموزش می روند، با فشار های زیادی روبرو شده اند.

در ادامه آمده که در افغانستان بیش از ۲۸ میلیون تن به کمک های فوری بشری نیاز دارند و ۶ میلیون تن دیگر در این کشور، یک گام با قحطی فاصله دارند.

نشریه ایروشیا ریویو

  • نشریه ایروشیا ریویو در مورد بحران بشری عمیق، فقر، گرسنگی، وضعیت حقوق بشری و کاهش دسترسی به نیازمندی های اساسی در افغانستان تمرکز کرده است.

نشریه به بحران بشری فعلی توجه کرده و گفته است که بیشتر در این بحران زنان و کودکان آسیب پذیر می شوند.

در ادامه آمده که به کمک های فوری بشری برای افغانستان نیاز است تا اندکی از این مشکل بزرگ کاسته شود.

نویسنده ایروشیا ریویو به حقوق زنان، آموزش و تخطی های حقوق بشری تحت حاکمیت طالبان تمرکز کرده و گفته است که وضع محدودیت ها بر آموزش دختران و دخیل بودن زنان در صحنه های اجتماعی حتی بر توسعه و پیشرفت یک کشور تاثیر گذاشته.

طالبان با ورود به کابل در پانزدهم اگست سال ۲۰۲۱، مکتب ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم را بستند. سپس در دسمبر سال گذشته، پوهنتون ها هم به روی دانشجویان دختر بسته شدند.

به نوشته نشریه، جامعه بین المللی مسئولیت دارد که به بحران افغانستان، فراتر از مرز هایش پاسخ گوید.

ایروشیا ریویو پیشنهاد می کند که جهانیان باید در مسایل دیپلوماتیک، فراهم آوری کمک های بشری و توسعه اقتصاد افغانستان دخیل باشند زیرا به باور نویسنده، تلاش مشترک خیلی مهم است تا نگذارد که افغانستان به یک گودال عمیق بحران که می تواند مردم و همسایه های این کشور را آسیب پذیر سازد، سقوط کند.

XS
SM
MD
LG