لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۰۶

برخی از مهاجران که تازه از پاکستان برگشته اند: ما هیچ کمک دریافت نکرده ایم


مهاجران افغان که از پاکستان به طور اجباری به افغانستان برگشتانده شده اند در منطقه سرحدی تورخم. عکس از آرشیف
مهاجران افغان که از پاکستان به طور اجباری به افغانستان برگشتانده شده اند در منطقه سرحدی تورخم. عکس از آرشیف

همزمان با فرارسیدن زمستان و افزایش بحران اقتصادی و فقر در افغانستان، شماری از مهاجران تازه برگشته از پاکستان با نگرانی از وضعیت زندگی‌شان ادعا می‌کنند که تا به حال کمکی دریافت نکرده اند.

آنان به رادیو آزادی گفتند که با مشکلات اقتصادی فراوان روبرو اند و فقر و بیکاری دامنگیرشان شده است.

حسنا عزیزی، ساکن ولایت پروان که اخیراً از پاکستان به افغانستان برگشته، در مورد مشکلاتش چنین می‌گوید:
"ما از هیچگونه کمک مستفید نشدیم و حالا هم زمستان فرا رسیده مشکلات جای و خانه و مشکلات اقتصادی خیلی زیاد است، از یک سو فقر و بیکاری داد می‌زند و از طرف دیگر در این هوای سرد و داشتن اطفال در خانواده بسیار به یک مشکل بزرگ برای خانواده‌هایی که به افغانستان برگشته اند مبدل شده است."

همچنان امین انصاری که به تازگی از پاکستان به کابل بازگشت داده شده، می‌گوید، کمکی دریافت نکرده است:
"نه سرپناه است نه مواد سوخت، نه مواد ارتزاقی و نه لباس، هیچ چیزی وجود ندارد و نه کاری است که با آن بتوان کمی از مشکلات روزمره را حل کرد، در کابل قطعاً ندیده‌ام که کمک با کسی شده باشد و نه هم در بارۀ آن شنیده‌ام که با کسی حتی مواد ارتزاقی کمک شده باشد توزیع پول نقد اصلاً نی، این حرف‌ها فقط بخاطر نام نیکی گفته می‌شود."

اما وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان همواره مدعی است که کمیته‌های مختلف در گذرگاه‌ها با نهادهای امدادرسان بین‌المللی مصروف ارائۀ کمک به بازگشت کنندگان هستند و در کنار دیگر کمک‌ها برای هر خانوادۀ بازگشت داده شده ۱۰ هزار افغانی پول نقد کمک صورت می‌گیرد.

این وزارت همچنان روز شنبه در صفحۀ ایکس خود یا توییتر سابق مدعی شده که در یک ماه گذشته، تنها کمیته‌های ولایتی این وزارت به بیش از ۳۰ هزار خانواده بیجا شدۀ داخلی و عودت کننده در ۲۹ ولایت کمک کرده اند.

یک خانواده اخراج شده از پاکستان
یک خانواده اخراج شده از پاکستان

این در حالی است که سرپرست وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان در سفرش به ولایت تخار با تأکید به ادامۀ حمایت از برگشت کننده‌ها، برای کمک به افغان‌های برگشته از پاکستان و ایران، فراخوان جمع‌آوری کمک داده است.

خبرگزاری دولتی باختر زیر کنترل حکومت طالبان به روز شنبه گزارش داده که خلیل‌الرحمن حقانی از مردم و نهادهای کمک‌رسان داخلی و بین‌المللی خواسته تا به عودت کنندگان از پاکستان و ایران کمک کنند.

خبرگزاری دولتی باختر زیر کنترل حکومت طالبان همچنان به روز شنبه گزارش داده که تنها در ۲۴ روز گذشته ۱۳۵۹ مهاجر از پاکستان از طریق گذرگاه تورخم و سپین بولدک به گونه اجباری بازگشت داده شده اند.

حکومت پاکستان از اول ماه نوامبر روند اخراج افغان‌های فاقد اسناد اقامت را آغاز کرده و گفته که بیش از ۱.۷ میلیون تن اخراج خواهند شد.

بر اساس آمار دفترهماهنگ کننده اموربشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا)، از ۱۵ سپتامبر امسال به این سو بیش از ۴۷۱ هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان بازگشته اند.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای حکومت طالبان هفتۀ گذشته درنشستی در کابل گفت اخیراً بیش ‌‌از ۷۰۰ هزار مهاجر از کشورهای مختلف به گونهٔ اجباری به افغانستان بازگشت داده شده ‌اند.

این در حالی است که دو هفته پیش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر) هشدار داد که بسیاری از برگشت کننده‌های افغان از پاکستان از جمله زنان و کودکان، آسیب‌پذیر هستند و اگر سرپناه کافی نداشته باشند، ممکن است در زمستان جاری جان‌های خود را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG