لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۵۶

محدودیت های وضع شده بر کار مهاجرین در ایران زنده گی افغانها را دشوار ساخته است


مهاجرین افغان در ایران همواره از برخورد خشن ایرانی ها شکایت دارند
مهاجرین افغان در ایران همواره از برخورد خشن ایرانی ها شکایت دارند

افغان‌هایی که به علت بی‌کاری و مشکلات امنیتی به ایران رفته‌اند، می‌گویند، اکنون بر کارشان از سوی حکومت ایران محدودیت وضع شده است.

روزنامۀ شهرآرا مربوط به شهرداری مشهد، مرکز ولایت خراسان رضوی ایران روز شنبه به نقل از مسئولان محلی این شهر گزارش داده است که فعالیت اتباع خارجی تحت هر عنوانی در همه بازار‌های سیار این شهر ممنوع شده است.

این دستور به گونهٔ نوشتاری هم در ورودی جمعه‌بازار شهر مشهد، جایی که در معرض دید مردم است، منتشر شده است.

برخی افغان‌های مهاجر در شهرهای مختلف ایران مدعی اند که همواره با بدرفتاری پولیس روبه‌رو بوده اند و اکنون از هراس رد مرز شدن نمی‌توانند کار کنند.

ایران در جریان ماه های اخیر هزاران مهاجر افغان را به افغانستان برگشت داده است
ایران در جریان ماه های اخیر هزاران مهاجر افغان را به افغانستان برگشت داده است

حفیظ‌الله نایبی، یکی از آنان به رادیو آزادی گفت که در این کشور اجازهٔ کار و زندگی را ندارد:

"بیرون رفته نمی‌توانیم که به شهر برویم آب و نان بگیریم، ما از کار منع شدیم، از بیرون رفتن منع شدیم، ما در زیرزمینی‌های در سر کارتن‌ها و خشت‌ها خواب می‌شویم بسیار زندگی اسفناک داریم، دیشب یکی از بچه‌ها مریض شده بودند نتوانستیم او را به داکتر برسانیم."

شاکر از دیگر مهاجران افغان در ایران می‌گوید، محدودیت‌های حکومت ایران آن‌ها را در پیشبرد امور روزانهٔ زندگی به مشکلات زیادی مواجهٔ کرده است:

"افغان‌ها در ایران بیشترشان کارگر هستند، دستفروش هستند، اگر از کار منع شوند، نان‌شان قطع می‌شود، کرایۀ خانه می‌ماند، خرچ و مصرف‌شان می‌ماند، همه کارگر هستند از کدام کشور دیگر برشان پول نمی‌آید."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در بارۀ حل مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران پاسخ نداد.

اما بر اساس گزارش برخی رسانه‌های ایرانی، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ حکومت طالبان روز یک‌شنبه در بارۀ حل مشکلات مهاجرین افغان در ایران با حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور ایران در امور افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ حکومت طالبان
امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ حکومت طالبان

به گزارش خبرگزاری نیمه دولتی مهر ایران، دو طرف در این نشست برای حل مشکلات مهاجرین افغان روی ایجاد یک میکانیزم به توافق رسیدند.

پیش از این وزارت کار ایران گفته بود، مهاجران افغان که دارای جواز کار یا کارت کار موقت نیستند، اجازۀ کار در این کشور را ندارند و به کار فرمایان ایرانی هشدار داده بود که در صورت استخدام مهاجران بدون مجوز کار، جریمه خواهند شد.

این درحالیست که حکومت ایران گفته است، حدود پنج‌میلیون افغان در سراسر ایران به گونهٔ غیرقانونی زندگی می‌کنند و احمد وحیدی، وزیر امور داخلهٔ ایران نیز پیش از این هشدار داده بود که این تعداد مهاجران را از ایران اخراج خواهند کرد.

پس از حاکمیت دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، صدها هزار افغان به علت‌های مختلف از جمله تهدیدات، فقر و بی‌کاری به کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان مهاجر شدند که اخیراً روند اخراج مهاجرین فاقد اسناد افغان از این دو کشور افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG