لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۴۳

ادامه دیدار متقی از ایران؛ مهاجرین افغان هنوز هم با بد رفتاری و ممنوعیت کار مواجه اند


تصویر آرشیف : مهاجرین افغان در ایران
تصویر آرشیف : مهاجرین افغان در ایران

وزارت امور خارجه حکومت طالبان می گوید که امیرخان متقی سرپرست این وزارت و هیئت همراهش در ادامه دیدار از ایران، به روز دوشنبه وارد شهر مشهد شد.

گفته شده است که او و یعقوب علی نظری والی خراسان رضوی ایران در مورد مسایل مهم بحث و تبادل نظر کردند.

حافظ ضیاء احمد معاون سخنگوی این وزارت به روز دوشنبه در صفحه ایکس یا توییتر سابق خود نوشت که دو طرف در مورد توسعه و بازاریابی میان افغانستان و ایران در زمینه های تجارت، ترانزیت، راه آهن و زراعت گفتگو کردند و دو طرف تاکید نمودند که باید از فرصت های ایجاد شده در این زمینه ها برای تقویت روابط دوجانبه استفاده کرد.

هرچند، وزارت امور خارجه طالبان نگفته است که آیا در این نشست مشکلات افغان های مقیم این ولایت به طور خاص مورد بررسی قرار گرفته است یا نه؟، اما به گفته آقای حافظ ضیاء احمد، در پایان این دیدار امیر خان متقی در باره همکاری و برخورد بهتر با مهاجران و تجاران افغان مقیم مشهد ابراز امیدواری کرد .

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان

شماری از پناهجویان افغان در شهرهای مختلف ایران نیز بار ها از بدرفتاری نیروهای امنیتی ایران شکایت کرده اند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان در حالی در این مورد امیدواری خود را نشان داد که روز شنبه روزنامه شهرآرا مشهد به نقل از مقام های محلی اعلام کرد که تمامی اتباع خارجی از جمله افغانها از هرگونه فعالیت در بازار های سیار این شهر منع اند.

پیش از این به سلسله ای محدودیت های اعمال شده بر پناهجویان افغان در ایران، شورای امنیت ملی ایران ماه گذشته اتباع افغانستان را در 16 ولایت اینکشور از اقامه و کار منع کرد.

اکثر افغان هایی که کشور خود را ترک کرده و به ایران مهاجرت کرده اند، برای ادامه زندگی روزمره خود مجبور اند کار و بار کنند.

یک پناهجوی افغان به نام شاکر به رادیو آزادی از مشکلات خود چنین گفت:

«افغان ها در ایران، مزدورکاری و دست فروشی، کار شان است. وقتی که آنها از کار منع شوند، نان شان قطع می شود و کرایه خانه خود را پرداخت کرده نمی توانند، پس خرچ و مصارف خود را از کجا پوره کنند، برای آنها از خارج خو پول نمی آید. همه شان مزدور کار اند. »

دوتن از افغانهای کارگر در شهر مشهد ایران.
دوتن از افغانهای کارگر در شهر مشهد ایران.

اخراج اجباری از ایران یکی دیگر از مشکلات عمده افغان هاست-مساله که امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در دیدارهای خود با شماری از مقامات بلندپایه از جمله حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و حسن کاظمی قُمی نماینده ویژه رئیس جمهور ایران برای افغانستان، مطرح کرده است.

آقای متقی به روز دوشنبه در مصاحبه با یک رسانه ایرانی که بخشی از آن را حافظ ضیاء احمد معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه ایکس خود منتشر کرد، گفت که حکومت طالبان در تلاش است تا وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد تا برای مردم زمینه کار فراهم شود، اما تا آن زمانی که این شرایط فراهم گردد، کشورهای همسایه نباید افغان ها را مجبور کنند، بلکه بگذارند با میل خودشان به کشور شان برگردند:

«ما از کشورهایی که پناهجویان افغان زیادی را جای داده اند، تشکر می کنیم و خواهان این هستیم که آهسته آهسته به تدریج بسیار به عزت و کرامت انسانی آنها احترام شود و آهسته آهسته به وطن بیاید .انشالله کوشش حکومت فعلی این است که زمینه را برای برگشت مهاجران مساعد بسازد.»

اما ایران که همراه با پاکستان بیش از چهار دهه به میلیون ها افغان در قلمرو خود پناه داده ، روند اخراج افغان های پناهجو را مانند پاکستان تشدید بخشیده است.

بر اساس گزارش ها، در سال جاری حداقل ۴۰۰ هزار افغان به صورت اجباری یا داوطلبانه به افغانستان بازگشته اند، اما در عین حال گفته می شود که احتمالاً همین تعداد افغان نیز در این مدت دو باره به ایران مهاجر شده اند.

XS
SM
MD
LG