لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۳۳

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر: زلزله زدگان هرات به سرپناه نیاز دارند


خیمه های زلزله زدگان در ولسوالی زنده جان ولایت هرات
خیمه های زلزله زدگان در ولسوالی زنده جان ولایت هرات

با وجود کمک‌های سازمان‌های داخلی و بین‌المللی و با فرا رسیدن فصل زمستان شماری زیادی از زلزله زده‌های ولایت هرات هنوز بدون سرپناه اند.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر (آی اف آر سی) می‌گوید که با گذشت سه ماه از زلزله‌های ویران‌گر هرات، آسیب دیده‌های زلزله هنوز برای بازسازی خانه‌های خود نیاز به کمک دارند.

این فدراسیون با نشر بیانیه‌‌ای به روز یکشنبه گفته، ضروری‌ترین نیاز و درخواست زلزله زدگان هرات سرپناه امن و گرم است:
«آی اف آر سی» گفته که به بیش از ۱۱۲ هزار نفر در ۴۰ روستا سرپناه اضطراری، وسایل ضروری، غذا، پول نقد و خدمات بهداشتی ارائه کرده است.

در زلزله‌های مرگبار در ماه اکتوبر سال گذشته میلادی در هرات صدها نفر به ویژه کودکان و زنان کشته شدند.

بر اساس گزارش دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا)، بیش از ۴۸ هزار خانه در این زلزله‌ها آسیب دیده اند که از این میان حدود ۱۰ هزار خانه به گونۀ کامل ویران شده‌اند.

عارف یکی از آسیب دیده‌های زلزله‌ها در ولسوالی رباط سنگی در هرات به رادیو آزادی گفت که با خانواده‌اش هنوز در زیر خیمه زندگی می‌کند و آن‌ها با مشکلات فراوان روبه‌رو اند:
"زیر خیمه‌های که ما زندگی می‌کنیم مشکلات زیاد است، هوا هم خیلی سرد است، همه مریض شدیم، همه طفل‌ها مریض اند، همه سرفه می‌کنند و همه را خنک زده با مشکلات زیاد روبه‌رو هستیم، اما کارهای {ساخت خانه‌ها} روان است شاید حدود یک‌ونیم ماه بعد تکمیل شود."

سرپناه های موقتی که برای سی و هفت خانواده زلزله زده در قریه وردک های ولسوالی زنده جان ولایت هرات ساخته شده اند
سرپناه های موقتی که برای سی و هفت خانواده زلزله زده در قریه وردک های ولسوالی زنده جان ولایت هرات ساخته شده اند

همچنان عبدالصبور یکی از آسیب دیده‌ها از زلزله در قریه نايب رفیع ولسوالی زنده جان هرات، از حکومت طالبان می‌خواهد تا هرچه زودتر برای آنان سرپناه فراهم کند.

او به رادیو آزادی گفت: "از امارت اسلامی افغانستان تقاضا داریم که به ما در یک جای زمین بدهد و سرپناهی آماده کند تا اولاد‌های ما از سردی و سایر مشکلات نجات پیدا کنند."

پس از زلزله‌های مرگبار در هرات، طالبان وعده دادند که با ساخت خانه‌های جدید از بی‌خانمانی زلزله زدگان بکاهند.

ده روز پیش از این تلویزیون ملی در کنترل حکومت طالبان گزارش داد که تعدادی از خانه‌ها برای آسیب دیده‌های زلزله در ولسوالی زنده جان هرات از سوی حکومت طالبان ساخته شده‌است.

شماری از باشنده‌های روستای قلعه نوک ولسوالی زنده جان در صحبت با رادیو آزادی با آن‌که توزیع این تعداد خانه‌ها را بسنده نمی‌دانند گفته اند که برای ۳۳ خانواده در این روستا خانه توزیع شده‌است.

جریان کار ساخت خانه به زلزله زدگان ولسوالی زنده جان ولایت هرات
جریان کار ساخت خانه به زلزله زدگان ولسوالی زنده جان ولایت هرات

گفتنی‌ست که اداره انکشافی سازمان ملل متحد هفته گذشته هشدار داد که بازماندگان زلزله مرگبار هرات بیم دارند که ممکن در زمستان جاری از سردی و گرسنگی جان‌های شان را از دست بدهند.

این اداره، برای رسیدگی به این زلزله زده‌ها، ۲۵ میلیون دالر بودجه درخواست کرده‌است.

XS
SM
MD
LG