لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۲۵

آی او ام: ۹۰ درصد خانواده‌های که از پاکستان به افغانستان برگشته اند، هیچ درآمدی ندارند


لاری های حامل خانواده های مهاجرین افغان که از پاکستان اخراج شده اند.
لاری های حامل خانواده های مهاجرین افغان که از پاکستان اخراج شده اند.

در حالی که اخراج مهاجرین فاقد اسناد افغان از پاکستان به افغانستان همچنان ادامه دارد، سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی او ام) می‌گوید که ۹۰ درصد خانواده‌های بازگشته از این کشور هیچ منبع درآمدی ندارند.

این سازمان روز سه‌شنبه گزارش سروی را که در ماه دسمبر گذشته انجام داده، نشر کرد که بر اساس آن، مهاجرین برگشت داده شده به غذا، سرپناه و حمایت مالی نقدی که سه نیاز اصلی آنها را تشکیل می‌دهد، ضرورت دارند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که در این سروی با ۴۰۳۱ مهاجر برگشت داده شده در ولایات مختلف افغانستان صحبت شده است.

بر اساس این گزارش، ۸۳ درصد زنان بیش از مردان، غذا را اولویت خود عنوان کرده اند.

یافته‌های آی او‌ام نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مهاجرین بازگشت داده شده از پاکستان، ۵۵ درصد آنها در حال حاضر در خانه‌های کرایی و ۲۲ درصد به عنوان مهمان در خانه‌های بستگان خود زندگی می‌کنند.

شماری از مهاجران افغان که از پاکستان اخراج شده اند
شماری از مهاجران افغان که از پاکستان اخراج شده اند

پاکستان از اول نوامبر اخراج مهاجرین افغان بدون اسناد را از این کشور آغاز کرده است.

رادیوی دولتی پاکستان در ۸ جنوری اعلام کرد که روند اخراج پناهجویان غیرقانونی افغان از این کشور ادامه دارد و از نوامبر ۲۰۲۳ تا ۷ جنوری حدود ۴۶۰ هزار پناهجوی افغان از پاکستان به کشور شان باز گشته اند.

خوشحال: در کشور ما کار نیست، مشکلات اقتصادی داریم، چیزی برای خوردن نداریم

شماری از افغان‌هایی که به تازگی از پاکستان به افغانستان بازگشته اند می‌گویند، در حالی که زمستان آغاز شده است، به دلیل نبود کار و اشتغال در کشورشان با مشکلات شدید اقتصادی نیز مواجه هستند.

خوشحال که اخیراً با خانواده‌اش از پاکستان به ننگرهار بازگشت داده شده است، به رادیو آزادی گفت:
"در پاکستان خوب بود، ما می‌توانستیم یک لقمه نان حلال پیدا کنیم، اما در کشور ما کار نیست، مشکلات اقتصادی داریم، چیزی برای خوردن نداریم، لباس برای پوشیدن نداریم، سرپناه نداریم، زمستان سرد است، کودکان ما مریض هستند اما ما نمی‌دانیم چه کنیم."

هلال خان، باشندۀ دندغوری ولایت بغلان که او نیز از پاكستان برگشته است، از مشکلات خود به رادیو آزادی گفت:
"بزرگترین مشکل کمبود سرپناه است، کودکان ما در هوای سرد خنک می‌خورند هیچ چیزی نیست، ما در شرایط بسیار بدی زندگی می‌کنیم، انتظار داریم صدای ما را به مقامات بالاتر برسانید تا با ما کمک کنند تا از این مشکلات خلاص شویم."

یک خانواده افغان که از پاکستان اخراج شده است
یک خانواده افغان که از پاکستان اخراج شده است

این در حالی است که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی گفته اند که مهاجرین افغان که در آغاز زمستان به کشور خود بازگشت داده شده اند، با مشکلات شدیدی مواجه هستند و باید به آنها رسیدگی شود.

برنامۀ جهانی غذا یک ماه پیش گفته بود که از هر سه افغان که به افغانستان باز می‌گردند، یک نفرشان نمی‌داند که وعدۀ غذای بعدی خود را از کجا دریافت کند.

XS
SM
MD
LG