لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۱۷

مهاجرین برگشته از پاکستان و ایران از نبود امکانات در زمستان سرد افغانستان شکایت دارند


تعدادی از زنان و کودکان که از پاکستان برگشته و فضای آزاد بدون هیچ امکاناتی زنده گی می کنند
تعدادی از زنان و کودکان که از پاکستان برگشته و فضای آزاد بدون هیچ امکاناتی زنده گی می کنند

شماری از اخراج شده‌گان افغان از کشورهای همسایه افغانستان می‌گویند بارش‌های اخیر برف و باران در بسیاری از ولایات این کشور آنان را با دشواری‌های زیادی روبه‌رو کرده‌اند.

آنان می‌گویند بعد از این بارش‌ها، زنده‌گی بدون سرپناه بیشتر برای‌شان مشکل شده و کمک‌های ضروری دیگر نیز همراه‌شان صورت نگرفته است.

نصیب‌الله مهاجر افغان که اکنون هم در کمپ مهاجرین اخراج شده در تورخم با اطفال‌اش زنده‌گی می‌کند به رادیو آزادی می‌گویند در شب و روزهای سرد زمستان سهولت‌های لازم را ندارند:

"سرپناه نداریم، در تورخم به وضعیت بسیار بد افتاده هستیم، اطفال کوچک ما را یخ زده‌، وضعیت ما بسیار خراب است باید از حال ما پرسیده شود."

امید یک افغان دیگر اخراج شده هم سخنان مشابه دارد:

"از زمانی‌که اخراج شدیم، تا هنوز هیچ کاری پیدا نکرده‌ام، روز ده روپیه عاید ندارم، هوا بسیار سرد است، شب و روز را با سردی می‌گذرانیم، اطفال ما را یخ زده، بسیار مشکل داریم، تا هنوز نه از طرف سازمان ملل و نه از طرف کدام مؤسسه به ما کمک شده‌است."

خیمه های مهاجرین برگشته از ایران و پاکستان در ولایت فراه
خیمه های مهاجرین برگشته از ایران و پاکستان در ولایت فراه

این مهاجران افغان درحالی از وضعیت بد شان پس از بارش‌های اخیر شکایت دارند که ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان روز جمعه با نشر خبرنامه‌ای به جز ولایات جوزجان، فاریاب، نیمروز و کنر، در تمام افغانستان بارش شدید برف و باران را پیش‌بینی کرده‌است.

این ریاست از ۱۳ تا ۱۴ دلو میزان باران را از ۱۰ تا ۳۵ ملی متر و میزان بارش برف را از ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر گفته است.

در مورد حل مشکلات مهاجران افغان اخراج شده در فصل زمستان از عبدالمطلب حقانی سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان حکومت طالبان پرسیدیم، اما تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های ما پاسخ نداد.

این درحالیست که دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد ( اوچا)، در گزارش تازه‌اش که روز جمعه دوم فبروری نشر کرده گفته است، پاکستان از جنوری تاکنون ۵۰۰ هزار افغان را از خاک خود بیرون کرده که ۶۰ فیصد آن زیر سن ۱۸ و اطفال کوچک اند.

این اداره گفته مؤسسات همکارش به مشکلات بازگشت کننده‌گان رسیده‌گی می‌کنند، اما برای راه حل دایمی به بودجه اضطراری ضرورت است.

پیش از این هم شماری از نهاد ها گفته بودند افغانان اخراج شده در فصل زمستان با چالش‌های زیاد مواجه بوده و نیازمند همکاری اند.

XS
SM
MD
LG