لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۱۹

مسئولان مرزی ایران: بیش از دو هزار مهاجر غیرقانونی بازداشت شدند


پولیس سرحدی ایران - عکس از آرشیف
پولیس سرحدی ایران - عکس از آرشیف

برخی رسانه‌های ایرانی روز دوشنبه به نقل از مسئولان مرزبانی سیستان و بلوچستان این کشور گزارش دادند که در سه روز گذشته ۲ هزار و ۲۸۵ "اتباع غیرمجاز" یا مهاجر فاقد اسناد در نقاط مرزی ایران با افغانستان و پاکستان بازداشت شده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از علیرضا فضلی، معاون اجتماعی فرماندهی مرزبانی سیستان و بلوچستان ایران نوشته است، این افراد هنگام فرار توسط مرزبانان بازداشت شدند.

به گفتۀ این مقام ایرانی، این افراد قصد داشتند که بدون توجه به محدودۀ حریم ممنوعۀ مرزی وارد ایران شوند.

معاون اجتماعی فرماندهی مرزبانی سیستان و بلوچستان ایران افزوده است، این افراد با دریافت تذکرات ماموران مرزی، تلاش داشتند که به خاک افغانستان و پاکستان فرار کنند.

او هر چند مشخص نساخته که چه تعداد این افراد افغان بودند، اما روزانه شمار زیادی از افغانان از راه‌های غیرقانونی به ایران مهاجرت می‌کنند.

فیض احمد، یکی از باشندگان کابل می‌گوید، یک پسر کاکایش در ایران از دو روز به این سو بازداشت شده و هیچ خبری از سرنوشتش ندارند.

او به رادیو آزادی گفت:
"یکی از بچه‌های کاکایم در ایران بخاطر کار رفته بود، دو روز می‌شود که یکی از دوستانش احوال داده است که او را پولیس بازداشت کرده است، ما هیچ خبر نداریم که کجا است و به کجا انتقالش داده اند، فامیلش به شدت نگران است."

برخی مهاجران افغان در ایران هم می‌گویند که نگران ادامۀ بازداشت‌ها در این کشور هستند.

فواد ربانی، یکی از این مهاجران افغان به رادیو آزادی گفت:
"مدت یک هفته می‌شود تدابیر امنیتی بسیار شدید است و همه مردم در هر جایی که زندگی می‌کنند تدابیر‌ شان را دارند، برای این‌ها مهم نیست که کی است؟ از کدام طبقه است، دست همه افغان‌ها را از کار گرفتند و در جاهایی که افغان‌ها کار می‌کنند قیود وضع کرده اند."

شماری از افغان های که می خواهند از راه های غیرقانونی به ایران سفر کنند - عکس از آرشیف
شماری از افغان های که می خواهند از راه های غیرقانونی به ایران سفر کنند - عکس از آرشیف

پیش از این نیز برخی مهاجران افغان در ایران از این وضعیت ابراز نگرانی کرده و گفته بودند، آنان بخاطر تهدیدات امنیتی و یا هم بیکاری افغانستان را ترک کرده اند و نگران اخراج‌ شان به افغانستان هستند.

در ادامۀ روند اخراج مهاجرین فاقد اسناد افغان از کشورهای همسایه، مقام‌های مرزی ایران اخیراً از اخراج ۲۰ هزار مهاجر افغان بدون اسناد در ۱۵ روز نخست ماه دلو خبر داده بودند.

این در حالی است که احمد وحیدی، وزیر داخلهٔ ایران در هفتۀ نخست ماه میزان سال جاری اعلام کرده بود که حدود ۵ میلیون مهاجر افغان در ایران به گونۀ غیرقانونی زندگی می‌کنند و افزوده بود که روند اخراج آنان را آغاز می‌کنند که پس از آن روند اخراج مهاجرین فاقد اسناد افغان از ایران شدت یافت.

در پی حاکمیت دوبارۀ طالبان در آگست سال ۲۰۲۱ میلادی در افغانستان، صدها هزار افغان به دلیل آنچه که بیکاری، مشکلات اقتصادی و تهدیدات امنیتی عنوان می‌کنند، افغانستان را ترک کرده و برای ادامۀ زندگی، از راه‌های غیرقانونی راهی کشورهای منطقه و همسایه از جمله ایران و پاکستان شده اند.

XS
SM
MD
LG