لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۲۸

سیلاب ها در ننگرهار به دهها مکتب آسیب رسانده و دروس مکاتب را مختل کرده است


دانش آموزان یکی از مکاتب ولایت ننگرهار
دانش آموزان یکی از مکاتب ولایت ننگرهار

مسئولان ریاست معارف حکومت طالبان در ولایت ننگرهار می‌گویند، بر اثر بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر برعلاوه شهر جلال‌آباد مرکز این ولایت، نزدیک به ۴۵ مکتب در ۱۲ ولسوالی نیز آسیب دیده اند.

در لیست ارسالی که از سوی این اداره به رادیو آزادی رسیده است، دیده می‌شود که دیوارهای برخی از این مکاتب چپه شده، سقف برخی از صنف‌ها فروریخته و برخی هم به دلیل نداشتن دیوارهای استنادی و محوطه، در برابر سیلاب‌های آینده با خطر از بین رفتن روبه‌رو هستند.

مستقیم خان، رئیس بخش انجینیری ریاست معارف حکومت طالبان در ننگرهار می‌گوید، برای بازسازی این مکاتب به کمک عاجل نیاز است:

"خواست ما مقام‌های ریاست از همه موسسات و نهادهای خیریه است که در این زمینه بودجه دارند. ما از امکانات بسیار محدود هم استفاده می‌کنیم تا مشکلات خود را حل کنیم."

تخریبات ناشی از سرازیر شدن سیلاب ها در ننگرهار
تخریبات ناشی از سرازیر شدن سیلاب ها در ننگرهار

در میان مکاتب ویران شده در اثر سیلابها، یکی هم مکتبی به نام رحمتی در ولسوالی لعلپور ننگرهار است که سیلاب‌های اخیر تشناب‌ها و چاه آب آشامیدنی آن را تخریب کرده است.

برخی آموزگاران و دانش‌آموزان این مکتب به رادیو آزادی گفتند، مکتب رحمتی قبلاً دیوارهای حفاظتی نداشته و آب سیل به صنف‌های آنها رسیده است.

عرب گل مومند، یکی از آموزگاران این مکتب به رادیو آزادی گفت:

"مکتب ما با تهدید جدی روبه‌رو است، خدا نکند اگر سیل دیگری بیاید مکتب ما به کلی ویران خواهد شد. اینجا هوا گرم است، درخت و سایه وجود ندارد و آب هم برای نوشیدن نداریم."

دانش‌آموزان این مکتب نیز نگران اند که در صورت تخریب مکتب‌شان، مکتب دیگری نیز در مناطق دورتر از محل‌شان وجود ندارد و آنها از آموزش محروم خواهند شد.

کودکان در یکی از مناطق سیلاب زده در ننگرهار
کودکان در یکی از مناطق سیلاب زده در ننگرهار

دو تن از آنان که از گرفتن نام‌شان در گزارش خودداری کردند، به رادیوآزادی گفتند:

"اگر تعمیر مکتب مارا سیلاب ببرد در نزدیکی‌ها مکتبی دیگری وجود ندارد، بنا بر این ما از آموزش محروم خواهیم شد."

"مکتب ما با خطر سیل روبه‌رو است، از حکومت می‌خواهیم که غم چهار دیواری مکتب ما را بخورد."

عزت‌الله عابد، مدیر مکتب رحمتی در گفتگو با رادیو آزادی گفت که برای جلوگیری از تخریب مکتب در زمان سیل، باید دیوارهای استنادی و حفاظتی ساخته شود.

این در حالیست که پیش از این مسئولان ریاست معارف ارزگان به رادیو آزادی گفته بودند، سیلاب‌های اخیر ۷۰ مکتب و مدرسه را در این ولایت به گونۀ نسبی یا کامل تخریب کرده و برای بازسازی آن‌ها بودجه ندارند.

XS
SM
MD
LG