لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۱۰

لاشهٔ هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران پیدا شد؛ گزارش‌ها: هلیکوپتر کاملا سوخته است


ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران که هلیکوپتر وی به روز شنبه دچار سانحه شد
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران که هلیکوپتر وی به روز شنبه دچار سانحه شد

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر ایران، صبح امروز اعلام کرد که حدود ۱۸ ساعت پس از سانحۀ هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور این کشورلاشۀ این هلیکوپتر پیدا شده است.

کولیوند در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفت که هلیکوپتر پیدا شده و اکنون تمام نیروهای امدادی حاضر در منطقه به سمت آن در حرکت هستند.

این مقام ایرانی افزوده که نیروهای امدادی دو کیلومتر از هلیکوپتر فاصله دارند.

از سوی دیگر رویترز به نقل از یک مقام ایرانی که نامش گرفته نشده گزارش داده که هلیکوپتر کاملاً سوخته است.

در حالی که جستجو ها به هدف رد یابی هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران ادامه دارد، رهبران برخی از کشور ها با فرستادن پیام هایی به تهران، ابراز همدردی کرده اند.

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان گفته است که از صمیم قلب برای سلامتی رئیس جمهور ایران دعا میکند.

رادیو فردا، بخش ایران رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی که جریان پیام های رسمی و خبر های لحظه به لحظه رویداد سانحه هوایی ایران را دنبال می کند به نقل از آصف علی زرداری نوشته است که وی امیدوار است ابراهیم رئیسی همچنان به ملت ایران خدمت کند.

روسای جمهور ایران و پاکستان سه هفته قبل در اسلام آباد با هم دیدار کرده بودند.

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان در دیدار با همتای ایرانی خود
آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان در دیدار با همتای ایرانی خود

در همین حال نارندرا مودی صدراعظم هند نیز از وقوع رویداد در ایران ابراز نگرانی کرده و گفته است :« ما در این لحظات سخت با مردم ایران ابراز همبستگی می‌کنیم و برای سلامتی رئیس جمهور و همراهان وی دست به دعا برمی‌داریم»

هند و ایران روابط نزدیک دیپلوماتیک دارند و گفته میشود که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در تحکیم این روابط نقش جدی داشته است.

پیش از این وزارت خارجه حکومت طالبان نیز در پیام گفته بود که خبر های مرتبط با موضوع هلیکوپتر رئیس جمهور ایران را با « بیم و امید » دنبال میکند.

این پیام ها و ابراز همدردی با تهران در حالی صورت گرفته است که عملیات جستچو برای پیدا کردن هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و هیئت همراه وی به شمول امیرحسین عبداللهیان وزیر خارجه ایران، نتیجه موثری در پی نداشته است.

احمد وحیدی وزیر داخله ایران گفته است که تیم های امداد و نجات به تلاش های خود به هدف نزدیک شدن به بدنه هلیکوپتر ادامه داده اند.

اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد به درخواست جمهوری اسلامی برای یافتن هلیکوپتر ابراهیم رئیسی، کمک می‌کند.

یانتس لنارچیچ، کمیشنر مدیریت بحران اتحادیه اروپا، در شبکه اجتماعی ایکس، توئیتر سابق، اعلام کرد که این اتحادیه به درخواست ایران، برنامه واکنش سریع خدمات نقشه‌برداری ماهواره‌ای «کوپرنیک» را فعال کرده است.

«مدیریت اضطراری کوپرنیک» بزرگ‌ترین برنامه منفرد دیدبانی زمین در جهان است که توسط کمیسیون اروپا و با همکاری آژانس فضایی اروپا اجرا می‌شود و بر اساس تصاویر ماهواره‌ای خدمات نقشه‌برداری انجام می‌دهد.

کرن ژان پییر سخنگوی قصر سفید
کرن ژان پییر سخنگوی قصر سفید

برخی از مقامات در ایالات متحده نیز گفته اند که رویداد ایران را به دقت دنبال می کنند. کرن ژان پییر یک سخنگوی قصر سفید گفته است که رئیس جمهور بایدن در جریان رویداد نشست اضطراری هلیکوپتر رئیس جمهور ایران قرار گرفته است. ایالات متحده تاکنون تبصره بیشتری درمورد نداشته است.

هلیکوپتر رئیس جمهور ایران که وزیر خارجه حکومت آن کشور و تعداد دیگر از مقامات ایرانی در آن حضور داشتند در راه برگشت به تبریز دچار سانحه شد.

ابراهیم رئیسی با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان به روز یکشنبه بند آب "قیرقلعه سی" را افتتاح کرد و در راه بازگشت هلیکوپتر حامل رئیسی دچار حادثه شد.

علی اف در شبکۀ اکس (توییتر سابق ) نوشته است که از این رویداد به شدت ناراحت شده است.

او افزوده که برای رئیس ‌جمهور ایران و هیئت همراه وی دعا می کند و آذربایجان به عنوان "کشور همسایه، دوست و برادر" آمادۀ هرگونه کمک است.

گفته شده است که هلیکوتر حامل رئیس جمهور ایران در جنگلزار های منطقه ورزقان ولایت آذرباییجان شرقی ایران سقوط کرده و به دلیل وضعیت بد هوا نیروهای نجات و امداد رسانان نیز تاکنون نتوانسته اند محل دقیق این رویداد را تثبیت کنند.

XS
SM
MD
LG