لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۵۷

واکنش های متفاوت ایرانی ها به مرگ ابراهیم رئیسی؛ برخی خوشحال اند و برخی متاثر


مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسبق ایران
مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسبق ایران

کشته شدن ابراهیم رئیسی، واکنش های متفاوت در بین ایرانیان داشته، عده ای از تندروان و طرفدرار رژیم اسلامی، درگذشت اورا یک ضایعه خوانده و ابراز تاثر کرده اند.

اما خانواده های قربانیان اعدام های دسته جمعی زندانیان سیاسی در دهه ۱۹۸۰ میلادی پس از کشته شدن رئیسی که گفته می شود، در یکی از تاریک ترین فصل های جمهوری اسلامی نقش داشته، ابراز آرامش کرده اند.

خانم عصمت وطن پرست، مادری که ۱۱ عضو خانواده بزرگ اش را در جریان این اعدام های دسته جمعی از دست داده، به رادیو"فردا" بخش ایران رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته است:

"واقعاً اگر بگویم که چقدر خوشحال شدم، حد و اندازه ندارد، تمام آن روزهایی که قصاب تهران جان بچه های ما را گرفت، از وقتی رئیس جمهور شد، دیگر خیلی سنگین بود، برای ما مادرانی داغداری که بازماندۀ آن قتل عام، هستیم."

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران که در سانحه هوایی روز یکشنبه جان باخت
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران که در سانحه هوایی روز یکشنبه جان باخت

مهدی اصلانی یکی از اعضای سابق سازمان چپگرای فداییان خلق که دوران محکومیت خود را در زندان گوهردشت در نزدیک تهران و زندان اوین سپری کرده، میگوید:

"خبر مرگ جلاد، اگر نگویم که شادی آور است، به شما دروغ گفته ام. این مرگ، محاکمه و مجازات عادلانه که آرزوی من به حیث کسی که خودم قتل عام مخوف تابستان ۸۸ سال تجربه کرده ام. این خبر شاید اندک مرهمی باشد بر زخم خون چکان مادران تمام عمر این حکومت خوف."

گفته می شود که ابراهیم رئیسی در اعدام حداقل پنجهزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق، محصلین و اعضای احزاب و گروه های سیاسی چپ ایران در تابستان سال ۱۹۸۸ میلادی نقش داشته است. این کشتار جمعی به دستور آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، انجام شد.

خمینی در یک فتوا در آخرین روزهای جنگ ایران و عراق(۱۹۸۰-۱۹۸۸) اعلام کرد که به گفتۀ او "مرتدین" و کسانی علیه جمهوری اسلامی ایران اسلحه به دست گرفته اند، به قول خمینی"با خدا می جنگند" و باید به اعدام محکوم شوند.

براساس برخی تخمین ها تعداد اعدام شدگان به ده ها هزار تن می رسد.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه و شماری دیگری از مقامات ارشد رژیم اسلامی ایران، روز یکشنبه(۱۹ می) بعد از اشتراک در مراسم افتتاح یک بند آب در شرق آذربایجان و ملاقات با الهام علی یف رئیس جمهور آن کشور، در حال برگشت به شهر تبریز زمانی کشته شدند که هیلکوپتر حامل آنها در منطقه کوهستانی"دیزمار"سقوط کرد.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG