لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۴۳

بغلان و بدخشان بار دیگر در معرض موج سیلاب ها؛ تاکنون ۳۰ تن جان داده اند


سیلاب ها در افغانستان
سیلاب ها در افغانستان

ولایت‌های سیلاب زدهٔ بغلان و بدخشان یک بار دیگر شنبه‌شب، ۵ جوزا شاهد سیلاب‌های شدید بودند که مقام‌های محلی حکومت طالبان تا اکنون جان باختن ۳۰ تن را تأیید کرده‌اند.

یک مقام محلی طالبان در ولسوالی دوشی بغلان جان باختن ۲۰ تن را در نتیجهٔ سیلاب‌های شب گذشته در این ولسوالی تأیید کرد.

عبدالحمید عمری، فرماندهٔ حوزهٔ امنیتی دلگی ولسوالی دوشی به رادیو آزادی گفت:

"تعداد شهیدان ۲۰ تن است، ۵ تن شان پیدا شده و ۱۵ تن دیگر ناپدید است، ۵ شهید را شب کشیدیم، تعداد زخمی‌ها کم است."

هدایت‌الله همدرد، رئیس رسیدگی به حوادث حکومت طالبان در بغلان هم به طلوع نیوز گفته است که در منطقهٔ لرخاب ولسوالی دوشی بغلان ۴۰ خانه تخریب شده است.

تخریبات ناشی از سیلاب های بغلان
تخریبات ناشی از سیلاب های بغلان

از سوی هم رادیو و تلویزیون ملی در کنترل حکومت طالبان به نقل از مسئولان ریاست رسیدگی به حوادث حکومت طالبان در بدخشان نوشته است که در قریهٔ مورچک مربوط به شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت همه اعضای یک خانوادهٔ ده نفری در نتیجهٔ سیلاب‌ها جان باخته‌اند که تنها جسد یک تن شان پیدا شده و تلاش‌ها برای پیدا کردن اجساد دیگران ادامه دارد.

برنامهٔ جهانی غذا (دبلیو اف پی) هم به روز یک‌شنبه در صفحهٔ ایکس خود از جان باختن ۱۰ نفر در بدخشان خبر داده، اما گفته است که خانه‌ها و جاده‌ها نیز در نتیجۀ سیلاب‌ها در این ولایت تخریب شده است.

گفتنی‌ست که سیلاب‌ها در ولایت‌های بدخشان نه تنها تلفات سنگین جانی و خسارات هنگفت مالی به مردم وارد کرده بلکه راه‌های مواصلاتی را نیز مسدود کرده است.

عبدالبصیر و جاوید، باشندگان مرکز ولایت بدخشان در مورد سیلاب‌های شب گذشته به رادیو آزادی گفتند:

"در داخل شهر فیض‌آباد تلفات مالی وارد کرده، اما تلفات جانی به مردم نرسیده، اما در قریهٔ‌های اطراف به ویژه در مورچک یک خانواده را سیل برده است."

"سیلاب به خانهٔ مردم سرازیر شده و حویلی‌ها را تخریب کرده، بسیار ویرانی به بار آورده، از دولت می‌خواهیم خانه‌های مردم را جور کنند و جلو سیلاب‌ها را بیگیرند."

اثرات ناگوار سیلاب ها بر زنده گی روستاییان در افغانستان
اثرات ناگوار سیلاب ها بر زنده گی روستاییان در افغانستان

غلام محی‌الدین، باشندهٔ منطقهٔ چشمهٔ شیر ولسوالی دهنهٔ غوری بغلان در مورد سیلاب‌های شب گذشته به رادیو آزادی گفت:

"سیلاب‌ها در اشکمش خانه‌ها را ویران کرده، و مردم را شهید کرده، و در منطقهٔ چشمهٔ شیر مزارع و محصولات مردم را از بین برده است."

از جانان سایق، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان در مورد آمار مجموعی سیلاب‌های شب گذشته پرسیدیم، اما تا زمان نشر گزارش پاسخی دریافت نکردیم.

این درحالی‌ست که سیلاب‌ها در هفته‌های گذشته در ولایت‌های بغلان، غور و فاریاب جان صدها تن را گرفته و هزارن تن دیگر را زخمی کرده است.

به اساس معلومات برنامهٔ جهانی غذا، در اثر سیلاب‌های هفتهٔ گذشته ۸۰هزار تن آسیب دیده‌اند.

XS
SM
MD
LG