لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۷

پرسونل امریکایی از پایگاه شمسی خارج شدند


پایگاه شمسی در فاصلهء 300 کیلومتری جنوب شرق شهر کویته موقیعت دارد.
حکومت پاکستان درعکس العمل به یک حملهء هوایی هلیکوپتر های امریکایی بر منطقهء مهمند ایجنسی که در اثر آن 24 نظامی پاکستانی کشته شدند، به امریکا پانزده روز وقت داه بود تا از پایگاه شمسی در بلوچستان خارج شوند.

روزنامهء نیویارک تایمز می نویسد، قصر سفید و وزارت دفاع امریکا از صحبت در این رابطه خودداری کرده اند.

یک مقام ارشد امریکایی مبارزه با تروریزم که از افشای نامش خودداری کرده به روزنامهء نیویارک تایمز گفته است، خروج از پایگاه شمسی فعالیت امریکا را در امر مبارزه با تروریزم در پاکستان خاتمه نمی بخشد.

روزنامهء نیویارک تایمز به این نکته اشاره می کند که امریکا از برخی مراکز در افغانستان به خاطر حملات طیارات بی پیلوت استفاده خواهد کرد.

دگروال سعد یک کارشناس امورنظامی پاکستان در صحبت بارادیو آزادی گفت، این حرکت پاکستان روابط آن کشور را با ایالات متحدهء امریکا بیشتر با تنش مواجه ساخته، امکان دارد فعالیت شبکهء حقانی در این منطقه وسعت یابد.
به عقیدهء دگروال سعد خروج پرسونل امریکایی از پایگاه شمسی در بلوچستان می تواند روحیهء شبکهء تروریستی القاعده و حقانی را تقویت دهد.
وی می گوید:
« به القاعده و شاخه هاى آن خيلى مفيد تمام خواهد شد، به نظر من در حال حاضر امريکا قابليت آن را ندارد که در بلوچستان عمليات کند. زيرا از افغانستان عساکر امريکايی در حال بيرون شدن هستند. در سال آينده تعداد آن ها کم مى شود، اگر امريکا اين قابليت را پيدا کرده و درين جا عمليات کند، نتايج آن برای امريکا خيلى خطرناک خواهد بود. پاکستان حيثيت يک دشمن را خواهد گرفت
به نظر این کارشناس امورنظامی خراب شدن روابط پاکستان با امریکا به نفع حکومت افغانستان نبوده، می تواند در پروسهء صلح افغانستان موانع ایجاد کند.

اما اسحق اتمر کارشناس مسایل نظامی افغانستان می گوید مسدود شدن پایگاه شمسی نمی تواند دلیل توسعهء تشدد در این منطقه محسوب شود.
به عقیدهء آقای اتمر مسدود ساختن این پایگاه، یک تلاش دیگر پاکستان به خاطر گرفتن امتیازات بیشتر از امریکا در افغانستان می باشد.

آقای اتمر می گوید:
« در گذشته عمليات طياره هاى بى پيلوت خيلى موثر بود. در حال حاضر پاکستان مى خواهد بالاى امريکا فشار آورده، امتيازاتى را به دست آورد. امتيازاتى که پاکستان مي خواهد از مسالهء افغانستان به دست آورد، به نظر من نه از طرف ناتو، نه از جانب امريکا و نه هم از سوی افغان ها به پاکستان داده خواهد شد.»

پایگاه شمسی در فاصلهء 300 کیلومتری جنوب شرق شهر کویته موقیعت دارد. ادارهء مطبوعاتی اردوی پاکستان می گوید، بعد خروج پرسونل امریکایی از پایگاه شمسی که آخرین فرد آن به روز شنبه آن جا را ترک کرد، کنترول کامل این پایگاه را اردوی پاکستان به دست گرفته است.
XS
SM
MD
LG