لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۳۸

روسیه از مسوده فیصله نامهء شورای امنیت در مورد سوریه انتقاد کرد


در حالیکه کشورهای عربی و غرب خواهان یک فیصله نامهء عاجل شورای امنیت سازمان ملل متحد در بارهء سوریه هستند، روسیه بر متن مسوده فیصله نامهء که از سوی کشورهای عربی پیشنهاد شده انتقاد دارد.

یک مقام ارشد روسیه می گوید، مناقشات شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد بحران سوریه امکان دارد ظرف چند روز آینده خاتمه یابد.

گینادی گاتیلوف، معین وزارت خارجهء روسیه می افزاید که رای گیری در بارهء صدور فیصله نامه در مورد سوریه به وقت و زمان بیشتر نیاز دارد و در چند روز آینده کدام راگیری اصلاً صورت نخواهد گرفت.

اتحادیۀ کشورهای عربی مسودهء یک فیصله نامه را که مورد حمایت امریکا، بریتانیه و فرانسه می باشد، روز چهارشنبه به شورای امنیت پیشنهاد کرد.

در این فیصله نامه از بشار الاسد رییس جمهور سوریه خواسته شده که برای پایان دادن به جنگ و خون ریزی در کشور از قدرت کنار رود.

وزیرخارجهء امریکا گفت، برای جلوگیری از قتل و کشتار بیشتر، باید فوراً اقدام شود.

ولی مقامات روسیه انتقاد می کنند که متن فیصله نامهء کشورهای عربی امکان مداخلهء نظامی خارجی در سوریه را به صورت آشکار و صریح رد نمی کند.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در ملل متحد گفت، این کشور هر فیصله نامهء شورای امنیت در بارهء سوریه را که امکان دارد منجر به ناگوار شدن نزاع شود، ویتو می کند:


« اگر متن فیصله نامه برای ما قابل پذیرش نباشد، البته ما آنرا ویتو خواهیم کرد. اگر متنی باشد که در آن اشتباه می بینیم و منجر به ناگوار شدن نزاع می شود ما اجازه نمی دهیم که تصویب شود. در این شکی نیست.»

ویتالی چورکین روز چهارشنبه در نیویارک گفت، رای گیری در بارهء این فیصله نتایج معکوس ببار خواهد آورد و روسیه از تقاضای خود مبنی بر حل داخلی بحران سوریه منصرف نمی شود.

سفیر روسیه در ملل متحد از مخالفین رژیم بشارالاسد خواست تا از خود شجاعت نشان دهند و با رژیم مفاهمه کنند.

همزمان با ادامهء کشمکش ها در سازمان ملل متحد، جنگ و برخورد های روزمره میان اردوی سوریه و عساکر روگردان از اردو که با مخالفین پیوسته اند، جریان دارد.

فعالان سیاسی می گویند، حد اقل هشت غیر نظامی و پانزده عسکر در برخورد های روز چهارشنبه در شهرحمص کشته شدند.

آنها می افزایند که در نتیجهء جنگ و برخورد های سه روز گذشته، تقریباً 200 نفر در سوریه کشته شده اند.

ارقام سازمان ملل متحد که تا دوهفته قبل ثبت شده اند نشان می دهد که در نتیجهء سرکوبی تظاهرات جاری از ده ماه به این سو درسوریه بیش از 5400 نفر کشته شده اند.

مخالفین رژیم بشار الاسد دیروز برای یادبود سی ومین سالروز قیام مردمی سال های 1980 در برابر رژیم حافظ الاسد در شهر حماه، خواهان تظاهرات دو روزه در سرتاسر سوریه شدند.

درحدود چهل هزار نفر و اکثریت غیر نظامیان توسط نیروهای دولتی آن زمان در حماه کشته شدند.
XS
SM
MD
LG