لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۲۳

مردم علیه طالبان در قندهار و ننگرهار نیز دست به قیام زده اند


دهها تن از باشنده گان ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار به تازه گی دست به دست هم داده و طالبان را از بسیاری مناطق این ولسوالی بیرون رانده اند.

این موضوع را یکی از قیام کننده گان ولسوالی حصارک ابراز کرده گفت که طالبان مسلح در دو تا سه قریه این ولسوالی هنوز حضور دارند.

اما او تاکید کرد که این قریه ها نیز به زودی از وجود افراد این گروه پاکسازی خواهد شد.

عبدالجلیل معروف خیل به روز جمعه به رادیو آزادی گفت که ظلم و استبداد طالبان بالای باشنده گان ولسوالی حصارک سبب گردید تا آنان علیه طالبان مسلح قیام کنند.

قیام کننده گان در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار می گویند که آنان از قیام باشنده های ولسوالی اندر ولایت غزنی الهام گرفته اند که اخیراً تصمیم گرفتند در برابر طالبان مسلح به پا خیزند.

به گفته آنان این یک خیزش مردمی است و هیچ گروه و یا حلقاتی در داخل و یا بیرون از حکومت با آنان همکاری نمی نمایند.

در همین حال مقام های محلی ولایت قندهار می گویند که باشنده گان ولسوالی ژیری این ولایت از مظالم طالبان به تنگ آمده و اخیراً بر ضد این گروه قیام کردند.

جاوید فیصل سخنگوی والی قندهار به رادیو آزادی گفت که آنان از این قیام های مردمی حمایت می کنند.

« در صورت که یک زمان مردم از شر طالبان به تنگ می آیند و در برابر آنان مبارزه مسلحانه می کنند و به دولت مراجعه می نمایند، دولت آماده است که با آنان همکاری کند و آنها را از ظلم و فعالیت های طالبان مسلح حفاظت کند. دولت در صورت که قیام باشد و یا نباشد به حفاظت از مردم متعهد است. اگر آنان تقاضای کمک نمایند، دولت متعهد است که در آن واحد به کمک آنها بشتابد. »

برای اولین بار چند ماه پیش باشنده گان ولسوالی اندر ولایت غزنی در اعتراض به مسدود شدن مکاتب در این ولسوالی از سوی مخالفین مسلح، بر علیه آنان قیام کردند.

به دنبال آن برخی از ولسوالی های ولایات غور، فاریاب، کنر، نورستان و لغمان نیز شاهد این قیام ها بودند.

در همین حال نگرانی های وجود دارد که مبادا این جنبش و حرکت های مردمی شکل دیگری را به خود بگیرد و در آینده مشکل تازه را در کشور ایجاد کند.

طالبان مسلح این قیام ها را غیر مردمی خوانده و گفته اند که عناصر خارجی این حرکت ها را سازماندهی می نمایند.
XS
SM
MD
LG