لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۵

رئیس جمهور کرزی، سوء استفاده كودكان را محکوم کرد


رئیس جمهور افغانستان حامد کرزی، استفاده ابزاری کودکان را در تگدی خلاف آموزه های اسلامی خوانده و آنرا به شدت محکوم می کند.

وی به روز پنجشنبه طی یک بیانیه رادیویی، سوء استفاده از کودکان را در انجام کارهای غیر قانونی به خصوص تگدی، ظلم در حق آنان خوانده و از ادامه این روند اظهار نگرانی کرد.

رئیس جمهور کرزی پدران و مادرانی که کودکان شانرا را برای دریافت پول وسیله قرار میدهند خواست تا با این کار زنده گی و شخصیت آینده فرزندان شان شان را متاثر نسازند.

آقای کرزی، کرایه دادن کودکان خورد سال را به گدا های حرفوی و خوراندن مواد مخدر را به آنان نیز یک عمل غیر قانونی می خواند:

« افرادی که برای پول سرنوشت اولاد خود یا در نهایت اولاد این خاک را به جای آموختن درس و تعلیم با بلای مواد مخدر و گدایی آغشته می سازند در حقیقت شخصیت و زنده گی آنان را ترور و برباد می کنند.

این عمل ظلم و خلاف دین است. از والدین این کودکان جداً تقاضا می کنم که استعداد و توانایی روحی اطفال شانرا با گدایی و اعتیاد از بین نبرند. بر اساس گزارش رسانه ها و مسوولان این کار در حال حاضر بیشتر از سوی افراد حرفوی صورت می گیرد. »


رئیس جمهور کرزی از تمامی نهاد های امداد رسان داخلی و افراد توانمند کشور خواست تا در قبال سرنوشت این اطفال که دستخوش یک سلسله محرومیت های اجتماعی شده اند مکلفیت های شان را ایفا نمایند.

در سال های اخیر افزایش روز افزون گداها در شهر های بزرگ کشور بخصوص پایتخت به یک معضل بزرگ اجتماعی تبدیل شده است.

این گدا ها در بیشتر موارد برای جلب نظر عابرین کودکان خورد سال را وسیله قرار میدهند که این امر موجب نگرانی نهاد های داخلی و بین المللی شده است.

پیش از این بنابر حکم رئیس جمهور کرزی مبنی بر منع گدایی، کمیسیونی نیز تشکیل گردید که مطابق آن گداها از شهر جمع آوری و پس از شناسایی به آن رسیدگی می شد.

اما وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین افغانستان می گوید که نبود بودیجه کافی و یک چهار چوب قانوی برای مجازات گدا های متکرر سبب شد تا این برنامه متوقف شود.

علی افتخاری سخنگویی این وزارت گفت:
« در چند سال گذشته در مجموع ما در حدود 4300 گدا را از شهر کابل جمع آوری کردیم که 3800 نفرشان گدا های متکرر بودند، مشکلی قانونی که با یک گدا متکرر چی نوع برخورد قانونی شود داشتیم و از طرف دیگر با مشکل مالی برخوردیم که به همان خاطر پروسه متوقف شد. »

با این همه آقای افتخاری افزود که این وزارت یک سلسله برنامه های جدیدی را برای حل این معضل اجتماعی روی دست دارند.

سخنگویی وزارت کار امور اجتماعی از ایجاد صندوق های اعانه به منظور کمک به خانواده های بی بضاعت و برنامه های آگاهی دهی به مردم یاد آور شد.

اما مردم از بی توجهی حکومت در زمینه افزایش این پدیده در اجتماع انتقاد می کنند.

آنان، روی تقویت مالی خانواده های مستحق و نادار و بر بلند بردن آگاهی مردم از طریق رسانه های جمعی تاکید می ورزند.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG