لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۴

شاهد: با علمای دیوبند گفتگو های موثر صورت گرفته است


مولوی شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان.
شورای عالی صلح افغانستان از برگشت هیأت این شورا از دارالعلوم دیوبند هند به کشور خبر داده و می گوید در این سفر با علمای دیوبند گفتگو های موثر انجام شده است.

شورای عالی صلح افغانستان نقش علما را در تامین صلح و ثبات مهم خوانده و می گوید هدف از دیدار هیأت این شورا با علمای دیوبند را همین مسأله تشکیل می داد.

شهزاده شاهد سخنگوی این شورا می گوید، دیوبند در سطح منطقه یکی از مراکز با اعتبار اسلامی بوده و علمای این مرکز در بین کشور های همسایه و منطقه از نفوذ زیاد برخوردار می باشند.

آقای شاهد به روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، تلاش دارند بر علاوه دیوبند روابط شان را با مراکز اسلامی کشور های دیگر در جهان نیز تقویت نمایند:

« با علمای آنها دید و باز دید انجام شده و هیأت شورای عالی صلح دوباره برگشته است. علمای جهان اسلام به این مسأله متوجه شده اند که جنگ های فعلی در برابر پروسه صلح مانع ایجاد کرده و باعث ازدیاد نفرت بین مسلمانان می گردد، پس نیاز است تا بخاطر اخوت میان مسلمانان کار نمائیم، من به این سلسله به شما اطمینان می دهم که پنجاه درصد می توانیم مشکلات را از همین راه حل کنیم.»

آقای شاهد همچنان گفت، قرار است در آیندهء نزدیک کنفرانس بین المللی کشور های اسلامی در یکی از کشور های عربی برگزار شود و در این کنفرانس در کنار مسایل مربوط به منطقه، روی مسأله صلح در افغانستان نیز گفتگو شود.

حدود چهار ماه قبل کنفرانسِ به شرکت علمای بیست کشور اسلامی در کابل برگزار شده و در این کنفرانس گفته شد که جنگ افغانستان اهداف شخصی دارد نه عقیدوی.

پس از برگزاری این کنفرانس مسوولان شورای عالی صلح افغانستان سفر های را به پاکستان و عربستان سعودی انجام دادند.

هفته گذشته یک هیأت سه نفری این شورا به هند سفر کرد و در آن جا با علمای مرکز دارالعلوم دیوبند در خصوص مسایل صلح گفتگو های را انجام داد.

برخی از کارشناسان افغان این سفر های هیأت شورای عالی صلح را به هدف ایجاد تفاهم مهم دانسته، اما تاکید می کنند که علمای اکثر مراکز اسلامی به شمول دیوبند مستقل نیستند.

حاجی سید داود یکی از این کارشناسان افغان در مورد گفت:

« مرکز دیوبند به حیث یک مرکز اسلامی قابل احترام بوده و یک تعدادعلمای جید منطقه از این مرکز فارغ شده اند، علمای دیوبند نقش خود را در جهان اسلام دارند اما متاسفانه این علما تحت مشوره اداره آی، اس، آی پاکستان عمل می کنند.
ما می توانیم بگویم که یک افهام و تفهیم را بین علمای منطقه شاید به میان بیاورد اما در مسایل صلح، مذاکرات و آشتی فکر نمی کنم که کدام نقشِ به سزای را بازی نماید.»


آقای داود یکی از ثبوت ادعایش را برگزاری نشست علما به هدف تامین صلح در ماه مارچ سال گذشته در کابل می داند که به گفتهء وی علمای پاکستانی از آن عقب نشینی کردند.

هر چند شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری می کند که با ایجاد روابط با علمای جهان به جنگ در این کشور نقطه پایان گذاشته خواهد شد، اما رییس جمهور کرزی می گوید تامین صلح در افغانستان بدست امریکا و پاکستان است.

کارشناسان به این باور اند تا زمانیکه حکومت های کشور های دخیل در قضیه افغانستان در خصوص تامین صلح اقدام نکنند، علما نمی توانند نقش موثر را در این زمینه بازی کنند.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG