لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۲۳

بن کیمون: بحران سوریه یک سمبول شرم آور ناکامی است


منشی عمومی سازمان ملل متحد بن کیمون روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل در نیویارک اظهار داشت بحران سوریه یک سمبول شرم آور ناکامی و اختلاف جامعه جهانی می باشد.

سرمنشی سازمان ملل متحد بن کیمون اظهار میدارد که وضیعت در سوریه دیگر قابل تحمل نیست. او به مجلس شورای امنیت سازمان ملل متحد بیان کرد تاخیر تلاشها برای حل بحران سوریه یک عمل غیر اخلاقی و بی مسوولیتانه می باشد:

" حل بحران کنونی در سوریه مسوولیت اساسی تمام طرفها مخصوصاً رهبر سوریه بشار الاسد می باشد. جامعه جهانی و کشورهای منطقه می توانند برای خاموش ساختن شعله های جنگ در اینجا کار زیاد کنند. "

نماینده خاص سازمان ملل متحد برای سوریه ستیفن دی میستورا دیروز در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت مهمترین کار برای مردم سوریه تامین امنیت است و بعد از آن باید بر مسایل قانونی و سیاسی کار شود:

" من مردم سوریه را دعوت می کنم که همزمان به گروه های هدفمند تقسیم شوند و برای عملی کردن کنوانسیون ژنیف عملاً تلاش کنند. "

ستیفن دی میستورا افزود در سوریه باید بر مبارزه علیه تروریزم تمرکز شود و آتش بس اعلان شود. او همچنان تاکیدنمود که برای تقویه موسسات قانونی و اجتماعی باید کار شود.

سفیر سوریه در سازمان ملل متحد بشار جعفری اظهار داشت دمشق پیشنهادات دی میستورا را مطالعه خواهد کرد.

حکومت سوریه در سال 2011 سرکوب کردن حرکت های دموکراسی را در این کشور آغاز کرد که این عمل سبب شورش های مسلحانه شد.

از آنوقت به بعد گروه های افراطی از فرصت استفاده کرده مناطق سوریه و عراق را تحت تصرف گرفته و خلافت اسلامی را اعلان کرده اند. ممالک غربی از شورشیان غیر اسلامی در این کشور حمایت می کنند.

سرمنشی ملل متحد بن کیمون اظهار داشت که در بحران 4 ساله و جنگ داخلی سوریه بیش از یک میلیون نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG