لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۰۲

صمیم: ۲۷۰ آنتن به منظور گسترش خدماتی مخابراتی نصب می‌شود


وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان می‌گوید با توجه به نیازمندی‌های مردم در آینده نزدیک خدمات مخابراتی در نقاط مختلف کشور گسترش خواهد یافت.

محمد یاسین صمیم سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت برای رسیدن به این هدف قرار است دوصد و هفتاد پایه آنتن مخابراتی در ولسوالی‌های مختلف نصب شود.

وی افزود:

"در پروژه نهم، دوصد و هفتاد پایه آنتن مخابراتی داریم که قبلاً به اعلان سپرده شده بود، داوطلبی هم صورت گرفت پس از آن که پروسه تدارکات آن از داخل وزارت نهایی شد، تطبیق این پروژه آغاز می‌شود یعنی آنتن‌های مخابراتی در ولسوالی‌ها نصب می‌شود که با این کار ساحه پوشش خدمات مخابراتی گسترش پیدا می‌کند."

آقای صمیم افزود، به هدف ارائه خدمات مخابراتی در حال حاضر شش صد آنتن در سراسر افغانستان نصب شده‌است و تلاش می‌شود تا این خدمات تا دور ترین نقاط کشور نیز رسانیده شود.

بر بنیاد معلومات وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان، چهارصد آنتن از شبکه‌های مختلف مخابراتی سال گذشته در ساحات مختلف نصب شده‌اند.

به گفته مسئولان این وزارت از سال ۲۰۰۱ میلادی بدینسو، وزارت مخابرات و تکنالوژی از ادارات فعال حکومت شمرده می‌شود و تا کنون در این بخش دو میلیارد دالر سرمایه گذاری شده‌است.

به اساس معلومات، این وزارت بیش از دوصد میلیون دالر سالانه از بابت خدمات مخابراتی به بودجه دولت میریزد و نزدیک به یکصد و پنجاه هزار تن نیز از این طریق به کار گماشته شده‌اند.

اما شماری از باشنده‌های برخی ولایت‌ها ارائه خدمات مخابراتی را کافی ندانسته و از کیفیت پایین و نرخ بلند آن نیز شکایت دارند.

امین راعش یک باشنده ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به رادیو آزادی در مورد گفت:

"خدمات شبکه‌های مخابراتی در ولسوالی ما نمی‌تواند به نیازمندی‌های مردم بخصوص در بخش انترنت پاسخگو باشد، آنتن دهی خیلی ضعیف است."

از سوی هم شماری از باشنده‌های تعدادی از ولایات می‌گویند گروه طالبان مسلح در تلاش آن اند که خدمات مخابراتی را آسیب برسانند.

حکمت الله حکمت یک باشنده ولایت غزنی در صحبت با رادیو آزادی از حکومت خواست تا در این مورد توجه نموده و برای جلوگیری از مشکلات در این بخش تدابیر جدی را روی دست گیرد.

وی افزود:

"تمامی دستگاه‌های مخابراتی در حال سقوط اند و این یک مشکل بزرگ است، مناطقی که در آن طالبان هستند همه ماشین های تولید برق و آنتن‎های مخابراتی را در اختیار دارند آنان امر می‌کنند و همه چیز در این بخش مطابق خواسته‌های آنان پیش می‌رود، حکومت باید در این مورد توجه کند."

اما وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان می‌گوید: کمیتۀ مشترک از مسئولین امنیتی و محلی برای حفاظت از شبکه‌های مخابراتی در هر ولایت فعالیت می‌کند.

گزارش: سحرلیوال

XS
SM
MD
LG