لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۰۰

یار: هیچ واحد بودجوی ۴۰ درصد بودجه انکشافی خود را مصرف نکرده‌است


کمیسیون امور مالی و بودجه ولسی جرگه افغانستان می‌گوید، وزرای که در سال روان کمتر از هشتاد در صد بودجه انکشافی را به مصرف رسانده‌اند، استیضاح می‌شوند.

این کمیسیون می‌گوید، بعد از برگشت از رخصتی‌های تابستانی تصمیم استیضاح وزرای را که بودجه انکشافی خود را به وقت آن مصرف نکرده‌اند، می‌گیرند.

امیر خان یار رئیس این کمیسیون روز چهار شنبه در صحبت با رادیو آزادی با تأکید بر اینکه رئیس جمهور غنی نیز این درخواست را از آن‌ها مطرح کرده‌است می‌گوید، نظر به معلومات آن‌ها تا حال هیچ واحد بودجوی نتوانسته‌است که چهل درصد بودجه انکشافی خود را به مصرف برساند.

یار: خواست رئیس جمهور و اعضای ولسی جرگه هم این‌است که استیضاح شوند و از آنها معلومات گرفته‌شود.
یار: خواست رئیس جمهور و اعضای ولسی جرگه هم این‌است که استیضاح شوند و از آنها معلومات گرفته‌شود.

​آقای یار افزود:

"وزیرانی که در سال روان بودجه انکشافی‌شان‌ را کمتر از ۸۰ درصد به مصرف رسانده‌اند، خواست رئیس جمهور و اعضای ولسی جرگه هم این‌ است که استیضاح شوند و از آن‌ها معلومات گرفته شود که به کدام دلایل نتوانسته اند بودجۀ‌شان را به مصرف برسانند.

بودجه سال مالی ۱۳۹۵ حدود ۴۴۴.۶ میلیارد افغانی اختصاص داشته که ۲۶۷.۱ میلیارد آن بودجۀ عادی و ۱۶۸.۵ میلیارد آنرا بودجۀ انکشافی تشکیل می‌دهد.

ولسی جرگۀ افغانستان روز چهارشنبه بودجۀ وسط سال را نیز تصویب کرد که در بودجۀ عادی ۱۷ میلیون افغانی را افزایش دادند.

اعضای ولسی جرگه می‌گویند هرچند شش ماه از سال مالی باقی مانده اما مصرف بودجه شش ماه گذشته مالی نشان می‌دهد که کدام وزیر بودجۀ انکشافی را بصورت منظم مصرف کرده‌است.

شماری از کارشناسان وارد کردن فشار بالای وزرا را از سوی ولسی جرگه بخاطر مصرف بودجه سودمند می‌دانند.

عبدالقادر جیلانی یکی از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید، وزرای که متخصص یا کارا نیستند، باید برکنار شوند و به جای آنان افراد شایسته برگزیده شوند.

وی گفت:

" این اقدام بسیار سودمند است، ما این اقدام را می‌ستایم، وزیرانی که ناتوان‌ اند باید استیضاح و بدون شک برکنار گردند و بجای آنان افراد کارا به این سمت‌ها برگزیده شوند تا بتوانند درست مدیریت کنند و پروژه‌ها را به زمان درست آن عملی سازند."

حکیمی: سال روان به وزارت‌ها مطابق مصرف بودجۀ انکشافی، بودجه اختصاص داده خواهد شد.
حکیمی: سال روان به وزارت‌ها مطابق مصرف بودجۀ انکشافی، بودجه اختصاص داده خواهد شد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیۀ افغانستان روز سه شنبه به خبرنگاران گفته‌است، در سال روان به هر اندازۀ که وزارت‌ها بودجۀ انکشافی شان‌ را به مصرف رسانند، در سال آینده به همان اندازه به این وزارت‌ها بودجه اختصاص داده خواهد شد.

از سوی دیگر عبدالقادر جیلانی کارشناس اقتصادی می‌گوید نا امنی‌های جاری، مراحل طولانی کاری کمیسیون تدارکات ملی و ظرفیت پائین در وزارت‌ها سبب شده‌است تا بودجۀ انکشافی در زمان معین‌ آن به مصرف نرسد.

گزراش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG