لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۵۳

هیئت حزب اسلامی جهت ادامۀ گفتگوهای صلح وارد کابل شده‌است


شورای عالی صلح افغانستان و هیئت حزب اسلامی رسیدن هیئت این حزب را به هدف ادامه گفتگوهای صلح به کابل تائید می‌کنند.

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند، هیچ مشکلی که سبب توقف مذاکرات با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار شود در حال حاضر وجود ندارد.

محمد نذیر احمدزی یک عضو این جرگه روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای صلح با حزب اسلامی نتیجه مثبت داشته باشد.

محمد نذیر احمدزی عضو ولسی جرگۀ افغانستان
محمد نذیر احمدزی عضو ولسی جرگۀ افغانستان

وی گفت:

"متیقن هستم زمانی که هیئت بیاید حرف‌های وجود ندارد که خدای ناخواسته گفتگوهای صلح را متوقف یا متضرر بسازد، ما از رهبران حکومت وحدت ملی و رهبر حزب اسلامی اکنون می‌خواهیم تا در رابطه به گفتگوهای صلح به مردم خوش خبری بدهند و مسایل کوچک باقی مانده را بعداً حل کنند."

این سخنان در حالی بیان می‌گردد که محمد ایوب رفیقی رئیس دارالانشاء شورای عالی صلح در صحبت با رادیو آزادی رسیدن هیئت حزب اسلامی به کابل را تائید کرد.

همچنان امین کریم نماینده هیئت حزب اسلامی به رادیو آزادی گفت که وی به هدف ادامه مذاکرات صبح روز یکشنبه به کابل رسیده اما اضافه کرد که تا شام همین روز جزئیات در این مورد با رسانه‌ها شریک ساخته نمی‌شود.

این در حالیست که هیئت حزب اسلامی حدود دو ماه قبل پس از تسلیم شدن متن ابتدایی بیست و پنج ماده‌یی توافقنامه صلح گفت که در این مورد با اعضای این حزب مشوره می‌کند.

در این جریان شایعاتی به نشر رسیده که گویا روند گفتگوهای صلح با حزب اسلامی به بن بست رسیده‌است، اما شورای عالی صلح و نماینده هیئت حزب اسلامی این مسئله را رد کردند.

پیش از این ریاست جمهوری افغانستان گفته‌است که به هیچ گروهی در خصوص گفتگوهای صلح امتیاز نمی‌دهد و هیچ خواستی را که در مغایرت با قانون اساسی قرار داشته باشد، نمی‌پذیرد.

با این همه شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند، باید تلاش شود تا انعطاف پذیری به میان آمده و در این مذاکرات روی مسایلی که عملی نیستند، صحبت نشود.

شهزاده مسعود کارشناس مسایل سیاسی
شهزاده مسعود کارشناس مسایل سیاسی

شهزاده مسعود یکی از این تحلیلگران در مورد به رادیو آزادی گفت:

"هر دو طرف باید انعطاف پذیری نشان بدهند و روی مسایلی که عملی نیستند روی آن تأکید نکنند، زیرا اگر روی آن تأکید شود و مذاکرات ناکام بماند باور مردم افغانستان نسبت به پروسه صلح که بسیار اندک است، از بین خواهد رفت."

در عین حال عبدالستار خواصی عضو ولسی جرگه می‌گوید، امیدواری‌های زیادی برای رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار وجود دارد.

به گفته وی علت تأخیر در آمدن هیئت حزب اسلامی بخاطر مشوره با طرفداران این حزب روی توافقنامه صلح بوده‌است.

گزارش: سحر لیوال

XS
SM
MD
LG