لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۰۳

باور: نقش رسانه‎ها در راستای حکومت داری خوب باید مثبت باشد


مسئولان انجمن خبرنگاران شمال افغانستان خواستار نقش آفرینی رسانه‎ها در حکومت داری خوب هستند.

این مسئولان می گوید که حضور مافیا در رسانه‎ها باعث عدم انعکاس ضعف‎های موجود در حکومت شده‎است.

گلاب شاه باور مسئول انجمن خبرنگاران شمال افغانستان به این باور است که انعکاس حقایق توسط رسانه‎ها به گونه بی طرفانه و با در نظر داشت منافع ملی می‎تواند، حکومت را متوجه خلاهای وظیفوی اش نموده و به مشکلات مردم رسیدگی کند.

آقای باور همچنان می‎گوید با این‎که مافیا در هر عرصه دیگر حضور دارد، رسانه‎های افغانستان نیز از حضور این افراد مستثنا نبوده و این مسئله سبب موانع در مقابل به نقش آفرینی رسانه‎ها در حکومت داری خوب شده‎است.

باور گفت که به دلیل حضور مافیایی رسانه ئی خبرنگاران خود سانسوری نموده و بدون درنظر داشت اصول اساسی خبرنگاری و رعایت توازن گزارش دهی می کنند که باعث ایجاد مشکلات در قسمت حکومت داری خوب شده است.

باور: متأسفانه مثل همه عرصه‎ها در بخش رسانه‎ها هم مافیا حضور دارند.
باور: متأسفانه مثل همه عرصه‎ها در بخش رسانه‎ها هم مافیا حضور دارند.

وی در مورد حضور مافیا در رسانه‎ها گفت:

"متأسفانه مثل همه عرصه‎ها در بخش رسانه‎ها هم مافیا حضور دارند، و رسانه‎ها به سه دسته تقسیم می‎شوند، رسانه‎های دولتی، رسانه‎های حزبی و تنظیمی و رسانه‎های خصوصی که در اکثر سانه‎ها مافیا جا گرفته و باعث ایجا مشکلات شدند و به همین دلیل است که اخلاق رسانه یی رعایت نمی‎شود."

از سوی هم خبرنگاران افغان در شمال کشور بر نقش آفرینی رسانه‎ها در راستای حکومت داری خوب تاکید داشته، می‎گویند آنان می‎توانند با نشر و پخش گزارشات موثق، بی طرف و تحقیقی به عنوان پل ارتباط میان مردم و دولت عمل نموده و حکومت را وادار به حل مشکلات مردم نماید.

عارف موسوی خبرنگار افغان در بلخبه این باور است که خبرنگاران افغان در قسمت حکومت داری خوب نقش ارزنده و مثبت را بازی نموده‎اند و با موجودیت همه مشکلات امنیتی و چالش‎های سیاسی در تلاش انعکاس حقایق هستند.

وی گفت:

"خبرنگاران با وجود تمام چالش‎ها که فرا راه شان وجود دارد، کم و کاستی‎های حکومت را برملا می‎کند اینست که نقش شان را در قسمت حکومت داری خوب انجام می‎دهند و باعث انعکاس مشکل مردمی می‎شوند."

با آنکه مسئولان انجمن خبرنگاران شمال افغانستان در تلاش نقش آفرینی رسانه‎ها در حکومت داری خوب هستند، اما می‎گویند که حکومت نیز در قسمت رسیدگی به مشکلات آنان توجه داشته و پرونده‎های خشونت علیه خبرنگاران و کشته شدن آنان را به گونه دقیق بررسی نموده و عاملان آن را مجازات نماید.

با این حال صالح محمد خلیق رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ بلخ نیز نقش رسانه‎ها در حکومت داری خوب را موثر عنوان نموده و گفته است که رسانه‎ها نیز با رعایت اصل روشنگری و ارجحیت به منافع ملی عمل نماید.

وی افزود:

"برای این‎که رسانه‎ها در حکمت داری خوب نقش آفرینی کرده باشند، باید با رعایت اصول خبرنگاری در پهلوی برنامه‎های سرگرم کننده به عنوان پل میان دولت و مردم عمل کرده و پابند منافع ملی و دولت باشند."

این در حالیست که همواره نهادهای مدافع از خبرنگاران حکومت افغانستان را در راستای به پیگیری قضایا خشونت علیه خبرنگاران به بی توجهی متهم نموده و گفته‎اند که هنوز هم دوسیه‎های قتل ده‎ها خبرنگار پیگیری نشده‎است.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG