لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۴۰

آی او ام: عودت کننده‌هایکه ثبت نام نشده‌اند به کمک‌ نیاز دارند


ادارۀ بین‌المللی مهاجرت یا( آی او ام) می‌گوید، قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از۴۰۰ هزار افغان مهاجر که در پاکستان سند قانونی اقامه را ندارند، به افغانستان برگردند.

مسئولین این اداره می‌گویند، آنها برای کمک اضطراری به این مهاجران و جلوگیری از یک فاجعه بشری در آستانه فرا رسیدن زمستان، از کشورهای کمک کننده ۲۱ میلیون دالر تقاضا کرده‌اند.

نیک بیشاپ سخنگوی اداره بین‌المللی مهاجرت دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، این یک وضعیت اضطراریست. به گفته وی تخمین می‌گردد که به تعداد ۴۰۰ هزار مهاجر افغان تا پایان امسال از پاکستان بر گردند که اسناد قانونی اقامه را نداشته و از کمک‌های اداره امور مهاجران سازمان ملل متحد برخوردار نیستند.

ضمناً سخنگوی این اداره اضافه کرد که ادارۀ سازمان ملل متحد در امور مهاجرین، بازگشت ۲۰۰ هزار مهاجر افغان دیگر را پیشبینی می‌کند که دارای اسناد قانونی اقامه پاکستان بوده و این اداره آنها را کمک می‌کند.

از سوی هم، پیش بینی‌ها نشان می‌دهند که تا پایان امسال شماری بیجا شدگان داخلی نیز رو به افزایش اند.

نیک بیشاپ سخنگوی اداره ‌بین‌المللی مهاجرت در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، اگر کشورهای کمک کننده در آستانه فرارسیدن فصل زمستان از سخاوت کار نگیرند، بحران مهاجران در افغانستان به یک فاجعه جدی مبدل خواهد شد.

به گفته آقای بیشاپ، تقاضای آنها برای کمک به مهاجران بدون سند قانونی اند که از پاکستان برگشته و شماری زیاد آنها در شهر جلال آباد و ولسوالی‌های اطراف آن مسکن گزین شده و نیاز به کمک‌های عاجل دارند.

وی افزود:

"تقاضای کمک اضطراری ما به مهاجران ثبت نام ناشده می‌باشد که از پاکستان به افغانستان برگشته و اکثریت آنها در حومه شهر جلال آباد جابجا شده‌اند. ما می‌خواهیم که بسته‌های کمکی پیش از رسیدن فصل زمستان به آنها برسند تا آنها مطمین شوند که مواد خوراکه داشته و برای حفاظت از سردی هوا کمپل و خیمه در اختیار دارند. ما امیدواریم که آنها کمک‌های بشری موسسات و نهادهای مختلف و همچنان کمک‌های حکومت افغانستان را بدست آورند که به آن نیاز دارند."

شماری از افغانهای مهاجر در پاکستان
شماری از افغانهای مهاجر در پاکستان

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید، آنها می‌خواهند مصارف ترانسپورتی تعدادی از مهاجران که به افغانستان بر می‌گردند را بپردازند و همچنان به آنها بسته‌های کمکی را فراهم کنند که در آن مواد ضروری مانند لباس، کمپل، وسایل پخت و پز شامل اند.

در حالیکه روند بر گشت مهاجران به افغانستان در این اواخر افزایش یافته است، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید، بعد از تعطیلات عید قربان امکان دارد روند برگشت افغانان مهاجر سریعتر شود.

XS
SM
MD
LG