لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۰

مینه‌پال: طرح جدید قانون انتخابات توشیح شد


در طرح جدید قانون انتخابات، صلاحیت حوزه بندی تک کرسی به کمیسیون مستقل انتخابات سپرده شده‌است.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که پس از توشیح این قانون از سوی رئیس جمهور به کمیسیون مستقل انتخابات هدایت داده شده تا در سه ماه آینده در مورد تعیین حوزه‌های انتخاباتی تصمیم گرفته و به کابینه گزارش دهد.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که در طرح جدید قانون انتخابات سیستم تک کرسی گنجانیده شده‌است.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

وی گفت:

"طرح جدید قانون انتخابات توشیح شده و در آن سیستم تک کرسی گنجانیده شده‌است صلاحیت حوزه بندی به کمیسیون داده شده‌است کمیسیون انتخابات باید در ظرف سه ماه در مورد اجراآت آینده ‌اش به کابینه گزارش دهد."

بر بنیاد این طرح در انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی، هر نامزد در یک محل مشخص خود را نامزد می‌کند و تنها از همین بخش رأی به دست خواهد آورد که این خود بیانگر نظام تک کرسی می‌باشد.

قانون جدید انتخابات در روز‌های اخیر رخصتی ولسی جرگه از سوی رئیس جمهور توشیح شد و قبل از این دو بار قانون انتخابات از سوی ولسی جرگه رد شده‌بود.

در حقیقت این قانون آغاز است برای حل معضل طولانی اصلاح نظام انتخاباتی که یکی از وعده‌های سران حکومت وحدت ملی نیز دانسته می‌شود.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید تا کنون هیچ اطلاع رسمی در این مورد به این کمیسیون نرسیده‌است.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که با در نظرداشت شرایط کنونی افغانستان زمینه سیستم تک کرسی در این کشور مساعد نبوده چون به گفته وی تا کنون از نفوس و سرحدات ولسوالی‌ها معلومات دقیق در دست نیست.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

وی در ادامه گفت:

"فرمان تا کنون به گونه رسمی به کمیسیون مستقل انتخابات نرسیده‌است و وضاحت کامل در مورد وجود ندارد که این‌ها چه می‌خواهند و هدف‌شان چه است چون انتخابات یک پروسه بزرگ است که باید بخش‌های مختلف آن تحت بررسی قرار گیرد و با در نظرداشت شرایط باید اقدامات شود و برای تک کرسی در افغانستان زمینه مساعد نیست."

از سوی هم ضیاالحق امرخیل رئیس اسبق دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سیستم تک کرسی را برای مشارکت تمامی اقوام این کشور مهم می‌خواند.

ضیاالحق امرخیل رئیس اسبق دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
ضیاالحق امرخیل رئیس اسبق دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

​وی در نشستی که در رابطه به اصلاحات انتخاباتی و روند صلح در کابل برگزار شده بود فواید تک کرسی را چنین بیان کرد:

"بحث‌های تخنیکی این است که وکیل هر منطقه معلوم می‌باشد، میان وکیل و مؤکل ارتباطات قوی می‌باشد، در مصرف کاهش به وجود می‌آید، میان حکومت و ملت ارتباط تأمین می‌شود و نماینده‌های اقوام کوچک در آن نیز موجود خواهد بود."

آقای امرخیل از حکومت خواست که در چوکات قانون جدید تلاش نماید تا هر چه زودتر انتخابات برگزار شده و باور مردم در ولسوالی‌ها دوباره تقویت گردد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG