لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۳

کنفرانس گفتگوهای امنیتی "هرات" بدون اعلان نتایج آن پایان یافت


پنجمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی (هرات)

پنجمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی (هرات) پایان یافت. این کنفرانس نسبت به روز گذشته با حضور کمرنک اشتراک کنندگان داخلی و خارجی همراه بود.

مسئولان انستیتوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان که برگزار کننده این پروگرام هستند از ارائه نتایج این نشست با خبرنگاران خودداری کردند.

برای پنجمین باری است که انستیتوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان کنفرانس بین‌المللی گفتگو‌های امنیتی هرات را برگزار می‌کند. در جریان این کنفرانس نمایندگان پانزده کشور مختلف و موسسات بین‌المللی روی موضوعات مختلف به ویژه مسایل امنیتی افغانستان و منطقه بحث کردند.

اما مولوی عبدالسلام ضعیف یک مقام پشین حکومت طالبان از عدم حضور علمای دین در این کنفرانس شکایت کرده می‌گوید که این برنامه بیشتر تشریفاتی و پروژه‌ای است.

عبدالسلام ضعیف یک مقام پشین حکومت طالبان
عبدالسلام ضعیف یک مقام پشین حکومت طالبان

وی گفت:

"ما به همین شکلی که کنفرانس برگزار شده است موافق نیستیم، ما در این کنفرانس علمای دینی را نمی بینیم، یک مشکل عمده در این کنفرانس این است که علما و طالبان در این جا نیستند. ما از این کنفرانس یک چیزی را استفاده کرده می‌توانیم که نظریات اشتراک کنندگان در مورد افغانستان چه است. می‌بینیم که نظر امریکا، هند، چین، ایران و روسیه چه است."

در پهلوی این شماری هم هستند که روند این گونه کنفرانس‌ها در بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و منطقه را مهم می‌خوانند.

محمد رفیق شهیر رئیس شورای متخصصان هرات و یکی از کارشناسان سیاسی ابراز امیدواری می‌کند که این بحث و گفتگو‌ها بتواند زمینه ساز صلح و امنیت در افغانستان شود.

محمد رفیق شهیر رئیس شورای متخصصان هرات
محمد رفیق شهیر رئیس شورای متخصصان هرات

وی افزود:

"آنچه که مهم است بحث و گفتگوهای بود که بین شخصیت‌های دولتی و غیر دولتی با اهمیت در مورد در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی صورت گرفت و دیدگاه ارائه شد. برای ما این مهم است که گفتگوها صورت بگیرد و دیدگاه ها مطرح شود، در مجموع بعد از تحلیل این گفته ها به یک نتیجه برسیم که قابل قبول و قابل تطبیق درعرصه عملی برای تحقق باشد یک گپ خوب است."

نیلاب مبارز فعال مدنی و سخنگوی اسبق یونما در افغانستان هم به مباحث مطرح شده در پنجمین کنفرانس بین‌المللی گفتگوهای امنیتی هرات اشاره کرد. و روند این گفتگوها را بسیار پیچیده توصیف کرد.

نیلاب مبارز فعال مدنی
نیلاب مبارز فعال مدنی

وی در مورد گفت:

"به نظر من چیزی که آدم در آستانه ختم این کنفرانس می‌تواند بگوید این است که چقدر وضعیت بغرنج و پیچیده است. من فکر می‌کنم که این یک چیز اساسی است ما در یک حالتی قرار داریم که افغانستان یک مرحله خطیر و بحران شدیدی که به آن مواجه است بگذراند."

داکتر داود مرادیان رئیس انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان و مسئول برگزاری این کنفرانس از ارائه جزئیات پیرامون ختم این کنفرانس خودداری کرد.

آقای مرادیان روز گذشته در اولین روز این کنفرانس به خبرنگاران گفت، تلاش می‌کنند با استفاده از این کنفرانس راهکارهای را در خصوص مشکلات امنیتی افغانستان و منطقه جستجو کنند.

داود مرادیان رئیس انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان
داود مرادیان رئیس انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان

به گفته او در ختم این کنفرانس نشست‌های دو جانبه میان افغانستان و پاکستان و افغانستان و هندوستان نیز دایر خواهد شد.

او همچنان گفت، قرار است فردا یکشنبه نشست سه جانبه میان افغانستان، هندوستان و ایران انجام شود.

در این حال کارشناسان می‌گویند، این نشست‌ها زمانی می‌تواند مفید باشد که کشورهای در حال منازعه کوشش کنند که به جای جنگ روند مذاکره و مفاهمه را در پیش گیرند در غیر آن این روند نمی‌تواند راه حل برای ختم مشکلات امنیتی افغانستان و منطقه باشد.

شاه پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG