لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۴۳

مشرانو جرگه از وضعیت امنیتی افغانستان نگران است


مشرانو جرگه افغانستان از نا امنی‎های موجود در کشور ابراز نگرانی کرده می‎گوید که مبادا افغانستان به میدان رقابت برخی کشورها مبدل شود.

رئیس این جرگه در نشست عمومی روز سه شنبه گفت، رهبران سیاسی باید اقدامات مدبرانه را روی دست گیرند تا افغانستان به سرنوشت سوریه مواجه نشود.

فضل‌الهادی مسلمیار رئیس این جرگه در نشست عمومی روز سه شنبه پس از بحث‎های سناتوران گفت، رهبران حکومت باید متوجه اوضاع شده و نگذارند که وضعیت بدتر شود.

مسلمیار: در افغانستان حالتی مانند سوریه ایجاد خواهد شد.
مسلمیار: در افغانستان حالتی مانند سوریه ایجاد خواهد شد.

او افزود:

"طوری‎که دوست‌ها به آن اشاره کردند که در افغانستان حالتی مانند سوریه ایجاد خواهد شد، رهبران سیاسی ما باید متوجه باشند و این زمان وحدت و همبستگی است باید برای تجهیز نیروها از کشورهای بین‌المللی کمک بخواهد. وزارت خارجه باید در زمینه معلومات که در رسانه‌ها نشر می‎شود که روسیه، ایران و پاکستان مصروف مذاکرات با نماینده‎های طالبان هستند، وضاحت بدهد."

سناتوران از افزایش جنگ در شمال و نشر گزارش‎های مبنی بر سفر برخی از عضای طالبان مسلح به روسیه و ایران نگران اند و بیم دارند که مبادا مسکو و تهران از جنگجویان طالب در این کشور حمایت کنند.

این نگرانی‎ها بعد از آن ابراز می‎گردد که به نقل از رسانه‎های پاکستانی، طالبان مسلح در برابر امریکا و متحدینش، در جستجوی نفوذ بیشتر در منطقه هستند.

هفته جاری رسانه‎های پاکستانی گزارش‎های را منتشر کردند که طالبان مسلح در پی تحکیم روابط دیپلوماتیک با ایران هستند.

با آنکه حکومت افغانستان این گزارش‎ها را تائید نکرده‎است اما گفته شده که طالبان نماینده‎های شان را برای ایران و روسیه نیز تعیین کرده‎اند.

از سوی هم عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور هنگام سفرش به هدف رهبری جنگ شمال کشور گفته‌است که برخی حلقات داخلی و خارجی تلاش می‎کنند تا ۷۵۰۰ جنگجوی داعش را به شمال افغانستان انتقال بدهند.

وی گفته‌است که صدها جنگجو در صفوف داعش که چچینی، ازبکستانی، عراقی و سوری اند تلاش می‎کنند تا در ماه حمل سال آینده، برای‌شان در شمال این کشور، مراکز ایجاد کنند.

قبل از این محمد اسماعیل خان یکی از قومندانان پیشین جهادی نیز طی نشستی در هرات گفته که ایران و برخی از کشورهای منطقه تلاش دارند تا افغانستان را به سوریه دوم مبدل سازند.

اما ریاست جمهوری افغانستان این نگرانی‎ها را بی‌جا دانسته می‎گوید که افغانستان هیچ زمانی در بازی‎های بزرگ دخیل نخواهد شد.

مینه‌پال: افغانستان به هیچ صورت در بازی‎های بزرگ منطقه و جهان دخیل نخواهد شد.
مینه‌پال: افغانستان به هیچ صورت در بازی‎های بزرگ منطقه و جهان دخیل نخواهد شد.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور گفت:

"افغانستان برخلاف هیچ کشور استعمال نخواهد شد، سیاست خارجی افغانستان روشن است به هیچ صورت در بازیهای بزرگ منطقه و جهان دخیل نخواهد شد."

آقای مینه‌پال تأکید می‎کند که افغانستان در سیاست خارجی‌اش با کشورهای همسایه و منطقه رابطه خوب دارد و این مسئله در سیاست خارجی افغانستان که به پنج بخش تعریف شده کاملاً روشن است.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG