لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۰۴

سفارت امریکا: فساد روی توانایی نیروهای امنیتی اثر منفی کرده‌است


سفارت امریکا در کابل می‎گوید، فساد و نبود شفافیت در کنار سایر موانع، تأثیر منفی بالای رشد اقتصادی و ثبات امنیتی در افغانستان داشته‎است.

معاون سفیر امریکا در کابل روز چهارشنبه در هشتمین نشست بورد هماهنگی و نظارت گفت که امریکا با حکومت افغانستان کار می‎کند تا با فساد در نهادهای امنیتی مبارزه صورت گیرد.

مسئولان سفارت امریکا در کابل که برای شش ماه آینده ریاست این بورد را بر عهده دارد می‎گویند، موجودیت فساد بر تأمین ثبات در افغانستان تأثیر منفی گذاشته‌است.

ستیف بندی معاون سفیر امریکا در کابل وعده سپرد که کشورش برای مبارزه با فساد افغانستان را کمک خواهد کرد.

بندی: فساد در جنگ بالای توانایی نیروهای امنیتی تأثیر منفی کرده‎است.
بندی: فساد در جنگ بالای توانایی نیروهای امنیتی تأثیر منفی کرده‎است.

وی افزود:

"در این‌جا بعضی موضوعاتیست که به طور جدی مانع پیشرفت اقتصادی و ثبات در افغانستان شده‌است که از همه مهمتر فساد و نبود شفافیت است، اما فساد در جنگ بالای توانایی نیروهای امنیتی تأثیر منفی کرده‎است. مثلاً یک شخص فاسد وقتی که سلاح خود را به فروش می‎رساند سطح آماده‎گی را در میان نیروها ضعیف می‎سازد."

معاون سفیر امریکا همچنان تأکید کرده‎است که از مبارزه با فساد در صفوف نیروهای امنیتی افغان، برای اعتماد و کار مشترک این نیروها با نیروهای خارجی به خصوص امریکا گام مهم می‎باشد.

مسئولان سفارت امریکا در کابل در حالی از مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی تأکید می‎کنند که پیش از این هم محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در باره برخی از مشکلات نیروهای امنیتی اظهاراتی کرده‌بود.

هرچند بورد نظارت و هماهنگی در هر شش ماه در باره نیازمندی‎های نیروهای امنیتی دایر می‎شود اما در نشست امروزی این بورد، موجودیت فساد در نهادهای امنیتی یکی از نگرانی‎های عمده این نشست بود.

حکیمی: فساد در برابر پیشرفت اقتصادی و ثبات به عنوان یک مشکل واقع است.
حکیمی: فساد در برابر پیشرفت اقتصادی و ثبات به عنوان یک مشکل واقع است.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان که در نشست بورد نظارت و هماهنگی سخن می‎گفت اظهار داشت که فساد در برخی موارد مانع پیشرفت اقتصادی شده و تأثیرات منفی بر امنیت این کشور نیز وارد کرده‎است.

وی افزود:

"فساد در برابر پیشرفت اقتصادی و ثبات به عنوان یک مشکل واقع است، اما کشورهای بین‌المللی از گام‎های برداشته شده حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد حمایت کرده‎اند."

آقای حکیمی اضافه می‎کند که حکومت برای برچیدن فساد در نهادهای مختلف دولت اراده دارد و ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد یکی از این اقدامات است.

به گفته وزیر مالیه این اداره تا حال شانزده دوسیه مقام‎های بلند رتبه دولتی را مورد تحقیق و بررسی قرار داده‎است.

هرچند در نشست امروزی بورد نظارت و هماهنگی در باره پیشرفت‎های صلح هم بحث‎های صورت گرفت اما جزئیات این بحث‎ها با رسانه‎ها شریک ساخته نشد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG