لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۰۱

یونسکو: در ده سال گذشته ۸۲۷ خبرنگار در جهان کشته شده‎اند


سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد یا یونسکو گزارشی جدیدی را در مورد خشونت علیه خبرنگاران به نشر رسانده که در بخش آن می‎گوید در جهان در هر پنج روز یک خبرنگار جان خود را از دست می‎دهد.

در این گزارش همچنان آمده‎است که در ده سال گذشته بیش از ۸۰۰ خبرنگار کشته شده‎اند.

کشورهای سوریه و عراق خطرناکترین کشورها برای خبرنگاران در این گزارش، خوانده شده‎است.

این گزارش به مناسبت روز بین المللی مبارزه با خشونت علیه خبرنگاران به نشر رسیده‎است.

در این تحقیقات یونسکو معلوم شده‎است که در ظرف ده سال گذشته ۸۲۷ خبرنگار کشته شده‎اند که ۱۱۵ تن آنان تنها در یک ماه گذشته میلادی به قتل رسیدند.

این تحقیقات سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد نشان می‎دهد که سال ۲۰۱۵ میلادی در یک دهه گذشته کشنده ترین سال برای خبرنگاران بوده‎است.

یونسکو می‎افزاید که سوریه و عراق برای خبرنگاران خطرناکترین کشورها می‎باشند که به اساس این گزارش در سال ۲۰۱۴ بیست و پنج ژورنالیست و در سال ۲۰۱۵ بیست و سه ژورنالیست در این کشورها جان داده‎اند.

اوکراین و افغانستان هم در سال ۲۰۱۴ برای خبرنگاران کشورهای خطرناک حساب می‎شدند.
اوکراین و افغانستان هم در سال ۲۰۱۴ برای خبرنگاران کشورهای خطرناک حساب می‎شدند.

بعد از آنکه در سال ۲۰۱۴ گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش به گفته خود آن خلافت تشکیل داده‎است در آن جاها بسیاری از خبرنگاران توسط این گروه اعدام شده‎اند.

اوکراین و افغانستان هم در سال ۲۰۱۴ برای خبرنگاران کشورهای خطرناک حساب می‎شدند که در این سال در اوکراین هفت خبرنگار و در افغانستان ۵ خبرنگار کشته شده‎اند.

در پاکستان در سال‎های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ چهار خبرنگار کشته شده‎اند.

محمد یعقوب شرافت خبرنگار کشته شده تلویزیون دولتی افغانستان
محمد یعقوب شرافت خبرنگار کشته شده تلویزیون دولتی افغانستان

سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد می‎نویسد خشونت علیه خبرنگاران وقایع دیگری را هم در بر داشته است مانند ربودن خبرنگاران، بازداشت خودسرانه آن‎ها، آزار و اذیت آن‎ها و دیگر خشونت‎ها که جزئیات آن در گزارش واضح نشده‎است.

این سازمان می‎گوید که اکثر قربانیان خبرنگاران محلی می‎باشند که در بین آن‎ها خبرنگاران آزاد یا "فریلانسر" که مستقلانه کار می‎کنند نیز شامل اند.

یونسکو این گروه ژورنالیستان را از همه بیشتر آسیب پذیر می‎شمارد.

برای مطالعه گزارش یونسکو به زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید.

XS
SM
MD
LG