لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۴۹

ولسی جرگه: اگر کمیشنران پیشین متهم باشند، به سارنوالی معرفی شوند


هیئت اداری ولسی جرگه می‎گوید، اگر اعضای پیشین کمیسیون‎های انتخاباتی به کدام عمل غیر قانونی متهم هستند باید به لوی سارنوالی معرفی شوند.

اعضای ولسی جرگه روز چهارشنبه در جلسه عمومی این جرگه گفتند که قانون علیه هر جرم وضاحت دارد و باید در قسمت عملی شدن آن عدالت تامین گردد.

ظاهرقدیر معاون اول این جرگه با ابراز این مطلب تاکید می‎کند که کمیشنران قبلی کمیسیون‎های انتخاباتی که کدام کار خلاف قانون را انجام نداده‎اند باید حق شان داده شود.

قدریر: اگر کمیشنران قبلی متهم هستند و یا هم خلاف قانون عمل کرده‎اند باید حکومت آن‎ها را رسما به سارنوالی معرفی نماید.
قدریر: اگر کمیشنران قبلی متهم هستند و یا هم خلاف قانون عمل کرده‎اند باید حکومت آن‎ها را رسما به سارنوالی معرفی نماید.

قدیر که ریاست نشست عمومی روز چهارشنبه ولسی جرگه را بر عهده داشت پس از ابراز نظرهای برخی اعضای ولسی جرگه در این مورد گفت:

"اگر کمیشنران قبلی متهم هستند و یا هم خلاف قانون عمل کرده‎اند باید حکومت آن‎ها را رسماً به سارنوالی معرفی نماید و اگر چنین نیست باید هرچه حق آن‎ها است به آن توجه جدی صورت گیرد."

این در حالیست که روز سه شنبه هفت تن به صفت اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و پنج تن به حیث اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی از سوی رئیس جمهور معرفی و در ارگ ریاست جمهوری مراسم تحلیف را بجا آوردند.

با آنکه کمیشنران جدید در برابر رئیس جمهور مراسم تحلیف را بجا آوردند اما برخی از نهادهای نظارت از انتخابات روی گزینش این افراد انتقاد کرده می‎گویند آن‎ها تجربه کاری در بخش انتخابات ندارند.

از سوی هم برخی از اعضای ولسی جرگه می‎گویند، برخی از کمیشنران قبلی کمیسیون‎های انتخاباتی به رضایت خود وظایف شان را ترک نکرده‎اند بلکه بدون داشتن کدام جرم برکنار شده‎اند.

آن‎ها تاکید کردند که باید حقوق کمیشنران پیشین تامین گردد.

از سوی هم امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه در صحبت با رادیو آزادی گفت، حقوق کمیشنران برکنار شده در نظر گرفته می‎شود.

میثم: از لحاظ قانونی آن عده کمیشنرانی که مورد اتهام نبودند کدام ممانعت وجود نداشت.
میثم: از لحاظ قانونی آن عده کمیشنرانی که مورد اتهام نبودند کدام ممانعت وجود نداشت.

او افزود:

" از لحاظ قانونی آن عده کمیشنرانی که مورد اتهام نبودند کدام ممانعت وجود نداشت می‎توانستند که مراجعه کنند که البته آن‎ها مراجعه نکردند عناصر مطلوب کمیشنران آن‎ها حق دارند که مراجعه کنند و در بخش‎های دیگر حکومت جذب شوند."

رئیس جمهور و رئیس اجرائیه در مراسم تحلیف کمیشنران جدید کمیسیون‎های انتخاباتی تاکید کردند که باید کمیشنران جدید با ایمانداری، صداقت کامل و بی طرفی برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ها آماده‎گی بگیرند.

کمیشنران پیشین کمیسیون‎های انتخاباتی تا هنوز در مورد تعیین اعضای جدید این کمیسیون‎ها ابراز نظر نکرده‎اند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG