لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۸

تیفا: افرادیکه باید مجازات می‌شدند از سوی حکومت مکافات شدند


گزارش‌ها می‌رسانند که رئیس جمهور تمام اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را به عنوان مشاوران خود تعیین کرده‌است.

تیفا یا نهاد انتخابات شفاف افغانستان در واکنش به این کار رئیس جمهور می‌گوید، کسانی که باید مجازات می‌شدند مورد مکافات حکومت قرار گرفتند.

نعیم ایوب زاده رئیس این نهاد به روز شنبه به رادیو آزادی گفت، حکومت با باج دادن به این کمیشنران نشان داد که این افراد بر حق هستند.

ایوب زاده: حکومت با باج دادن به این کمیشنران نشان داد که این افراد بر حق هستند.
ایوب زاده: حکومت با باج دادن به این کمیشنران نشان داد که این افراد بر حق هستند.

وی گفت:
"با تأسف تصمیمِ که رئیس جمهور در باره کمیشنران قبلی گرفت و آن‌ها را مشاور تعیین کرد بر حق بودن آن‌ها را ثابت می‌کند، به این معنا که تمام مشکلات را همین دو کاندید ( غنی و عبدالله ) ایجاد کردند در انتخابات و همین‌ها بودند که تقلب گسترده کردند، باید به محکمه کشانده می‌شدند و باید ثابت می‌شد که تا چه حد در تقلب دست داشتند، از اینکه باج داده شد برای‌شان این باج دادن تأثیرات منفی بر آیندۀ انتخابات می‌تواند داشته باشد."

ریاست اجرائیه از کمیشنران پیشین که حالا مشاوران رئیس جمهور اند به عنوان سازمان دهندگان تقلب یاد می‌کند.

امید میثم معاون سخنگوی رئیس اجرائیه می‌گوید، رئیس جمهور صلاحیت دارد که کی‌ها را به عنوان مشاور خود تعیین کند، یعنی ریاست اجرائیه با تعیین شدن کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان مشاوران رئیس جمهور مخالفت ندارد.

امید میثم معاون سخنگوی رئیس اجرائیه افغانستان
امید میثم معاون سخنگوی رئیس اجرائیه افغانستان

وی گفت:
"خواست ریاست اجرائیه این بوده که این افراد پس از این کمیشنر نباشند با وجود اینکه به لحاظ قانونی هنوز هم آن‌ها فرصت چند سال دیگر را داشتند که در کمیسیون می‌بودند اما به دلیل اینکه آن‌ها تقلب را سازمان دهی کردند و مسئولیت کلان ملی را به گونۀ درست انجام ندادند، دیگر کمیشنر نیستند."

تغییر در قانون انتخابات و آوردن چهره‌های جدید در عضویت کمیسیون‌های انتخاباتی نتیجۀ بیش از دو سال تلاش حکومت وحدت ملی است.

پس از اینکه هفته گذشته حکومت اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را معرفی کرد، گزارش‌ها می‌رسانند که کمیشنران قبلی این کمیسیون‌ها به عنوان مشاوران رئیس جمهور تعیین شده‌اند.

عزیز بختیاری کمیشنر پیشین کمیسیون مستقل انتخابات به روز شنبه در مصاحبه با رادیو آزادی تعیین اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را غیر قانونی و یک عملکرد سیاسی می‌داند و می‌گوید، تعیین اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان مشاور نشان دهندۀ برحق بودن آنان است.

با تلاش‌های زیاد نتوانستیم نظر یکی از سخنگویان رئیس جمهور را در این موارد داشته باشیم.

اما بر اساس فرمان رئیس جمهور که از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده، آمده‌است که تمام اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان مشاوران رئیس جمهور تعیین شده‌اند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG